Откриха изложбата „Кодове на идентичност“ в Националния антропологичен музей
Посветена е на 1160 години християнство и 1140 години от пристигането на учениците на Кирил и Методий

В Националния антропологичен музей към Института по експериментална морфология, патология и антропология на човека при Българската академия на науките (БАН) бе открита изложбата „Кодове на идентичност. Вяра, език, народ“. Тя е посветена на две важни годишнини в българската история – 1160 години от приемането на християнството и 1140 години от пристигането на учениците на Светите братя Кирил и Методий на българските земи.
Значимост и участници на откриването
На откриването присъстваха редица водещи представители на БАН, сред които заместник-председателите проф. Емануел Мутафов и проф. Щелиан Щерионов, както и главният научен секретар проф. Нели Косева. В словото си проф. Мутафов изтъкна важността на темата за идентичността, която е обхваната в изложбата. Той предложи също така да бъде издаден каталог с епиграфските материали, които са включени в експозицията.
Партньорско сътрудничество и експозиционен период
Подготовката на изложбата е реализирана в партньорство с няколко регионални музея – тези във Велики Преслав, Провадия, Варна и Шумен, като това допринася за по-широкото представяне и съхранение на културно-историческото наследство по темата. Експозицията ще остане достъпна за посещения до 30 октомври 2025 година, давайки възможност на широка аудитория да се запознае с богатата материална база и историческите послания.
Културно-историческо значение
Изложбата „Кодове на идентичност. Вяра, език, народ“ съчетава разнообразни археологически и исторически елементи, като подчертава важната роля на християнството и делото на Кирил и Методий за формирането на българската национална идентичност. Чрез представяне на епиграфски материали, изложбата осветлява историческите връзки между религия, език и народност, предоставяйки дълбок и многопластов поглед върху важни моменти от българската история.