Български ученици спечелиха два сребърни медала на EOES 2025

Състезанието се проведе от 26 април до 3 май в Загреб с участието на 48 отбора от 23 държави

Снимка © БТА

Българските отбори завоюваха два сребърни медала на Европейската олимпиада по експериментални науки (EOES) 2025, която се проведе между 26 април и 3 май в Загреб, Хърватия, съобщиха от пресцентъра на Министерството на образованието и науката (МОН).

Отбори и участници

В състезанието взеха участие 48 отбора от 23 държави-членки на Европейския съюз, както и гостуващ отбор от Украйна. Всеки отбор се състои от трима ученици на възраст до 17 години.

България беше представена от два отбора. В Отбор А се състезаваха Йордан Петков, специализирал във физика, от Американския колеж в София, и двама ученици от Софийската математическа гимназия – Дамян Иванов (химия) и Теодор Петров (биология).

Отбор Б включваше Раян Камаринчев (физика) от Профилираната природо-математическа гимназия в Сливен, Теодор Кусев (химия) от Националната природо-математическа гимназия в София и Мелих Осман (биология) от Средно училище „Васил Левски“ в Ардино. Участниците бяха подбрани от първенците в националните олимпиади по химия, биология и националното Есенно състезание по физика.

Програма и задачи на състезанието

Първият състезателен ден включваше решаване на задачи, свързани с прилагане на различни методи за анализ на сладка и солена вода. Учениците оценяваха качеството на водите чрез таксономични екологични параметри, определяха количеството йод в сол от хърватските солници и изследваха влиянието на концентрацията на сол върху оптичните параметри на водата.

Във втория тур темите бяха насочени към кинетиката и скоростта на реакции. Тестовете включваха анализ на влиянието на въздушното съпротивление върху периодичното движение на тела. Учениците изработваха спектрофотометър, с който установяваха скоростта на реакцията при превръщането на различни форми на багрила.

С помощта на същите багрила те изследваха скоростта на метаболизма на микроорганизми и влиянието му върху качеството на храната. Възложени бяха различни аналитични методи като спектрофотометрия, микроскопия, таксономично определяне, титруване, както и електрически и оптични измервания.

Ръководен екип и подготовка

Ръководители на българските отбори бяха доц. д-р Христина Андреева, координатор по физика от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Института по електроника на БАН, главен асистент д-р Калина Пачеджиева по биология от същия университет, както и Владимир Цветков, преподавател по химия в Частното средно училище „Роналд Лаудер“.

Като наблюдател и експерт с оглед бъдещото домакинство на България на Олимпиадата през 2027 г. участва и доц. д-р Деница Теофанова, преподавател по биология в Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

Европейска платформа за млади учени

Европейската олимпиада по експериментални науки предоставя възможност на млади таланти да демонстрират широк спектър от знания чрез практически задачи, свързани с физика, химия и биология. Състезанието стимулира използването на съвременни методи и технически средства за решаване на комплексни проблеми в науките за живота и природата.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички

Дневни новини