Недофинансирането на здравната система в България предизвиква сериозно безпокойство
БЛС подчертава липсата на базово здравно обслужване в цялата страна и кризата в акушерството

Здравната система в България е недофинансирана от години, а липсата на регионални политики, включително кадрово обезпечаване, предизвиква сериозно безпокойство. Това подчертава Българският лекарски съюз (БЛС) в своята последна позиция.
От съсловната организация изразяват тревога относно факта, че „цели региони в страната остават без базово здравно обслужване на населението“. Наблюдава се закриване на отделения по акушерство и гинекология, както и спиране на приема в педиатрични отделения.
Според БЛС, твърденията, че се отделят свръх много средства за здравеопазване, са погрешни. Организацията аргументира, че България има най-нисък дял от брутния вътрешен продукт, който се отделя за финансиране на здравеопазването в Европейския съюз, както и най-ниската здравноосигурителна вноска. Един от предложените варианти за решаване на проблемите в сектора е увеличаването на здравната вноска.
От БЛС са на мнение, че е наложително да се променят начините на обучение и квалификация на медицинските сестри и акушерки, за да стане професията по-привлекателна. Също така, те искат да се позволи активна работа на обучаващите се специалисти още по време на тяхното обучение.
„Абсолютният брой на лекари, медицински сестри и акушерки не е точният показател за кадрова обезпеченост“, заявяват от БЛС. Те подчертават необходимостта от анализ на възрастовата характеристика на работещите в здравната система, за да се установят реалните нужди.
От съсловната организация също така акцентират на нуждата от доразвиване на системата от стимули за подкрепа на болници, които са единствени в общината. „Тези болници не трябва да бъдат толкова зависими от броя пациенти, които приемат“, коментират от БЛС. Те посочват, че много от най-уязвимите болници са оставени да се справят сами с проблемите.
Ситуацията в здравната система става още по-критична, след като от 1 май няма да се приемат родилки в акушеро-гинекологичното отделение на Многопрофилна болница за активно лечение „Рахила Ангелова“ в Перник. Началникът на отделението, д-р Ивайло Лазов, съобщи, че ще се извършват само планови операции в делнични дни. Той допълни, че акушерките в отделението отдавна са пенсионирани, но продължават да работят.