Институт GATE води изследвания в изкуствения интелект и интелигентните градове
От 8 до 11 май в София Тех Парк институтът представи цифровия двойник на София и участва в европейски проект за зелена мобилност

Институтът GATE към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се превръща във водещ център за изследвания и иновации в сферата на изкуствения интелект и интелигентните градове в България. Това заяви проф. д-р Силвия Илиева, директор на института, по време на петнадесетото издание на Софийския фестивал на науката, който се проведе в София Тех Парк от 8 до 11 май. Институтът представи своите разработки, сред които и цифровият двойник на София, който се работи съвместно със Столична община.
Институт GATE – научен и иновационен център с европейско финансиране
Институт GATE е научно-изследователски център, създаден към Софийския университет с подкрепата на Европейския съюз. Спечелил е финансиране в конкуренция с 16 държави и е сред 30-те проекта, получили европейски средства за развитие. За последните пет години и половина институтът работи активно в сфери като управление на данни, изкуствен интелект, интелигентни градове и здравеопазване.
С екип от около 50 изследователи фокусът на института е върху целия жизнен цикъл на данните – от събирането и подготовката им до анализ и визуализация. Основната цел е създаването на качествени и приложими резултати, които да подпомагат развитието на различни индустрии, включително градското управление и здравеопазването, чрез интегриране на изкуствен интелект и съвременни технологии.
Поставяне на България на технологичната карта на Европа
Според проф. Илиева изкуственият интелект има ключова роля в глобалния технологичен напредък, а България разполага с голям потенциал за развитие в тази област. В страната все по-активно се внедряват нови технологии, включително в градската администрация и здравния сектор.
„Стремим се да изградим устойчиви и иновационни екосистеми, които да позиционират България като една от водещите страни в Европа в сферата на изкуствения интелект и управлението на данни“, посочва проф. Илиева.
Проекти и инициативи за зелена и интелигентна мобилност
По време на фестивала бе представен мащабният европейски проект deployEMDS (Deploy European Mobility Data Space), в който институт GATE участва заедно с още 38 партньора. Този проект обединява осем пилотни европейски града, сред които и София.
Основната идея е създаването на приложение за „зелено придвижване“, което да насърчава използването на екологични средства за транспорт, като електрически автомобили, тротинетки, метро и градски транспорт, с минимални вредни емисии. Потребителите биха могли да избират най-екологичния маршрут спрямо конкретната ситуация и време.
Проектът включва и развитие на urban data space, който да свързва София с останалите европейски пилотни градове и да осигури обмен на добри практики за по-добра градска мобилност и устойчиво развитие.
Обучение и готовност за бъдещето
Едно от основните предизвикателства, пред които се изправя институтът, е подготвянето на кадри, способни да се адаптират към бързо променящите се технологии. Затова GATE предлага магистърски програми и професионални курсове, както и обучения за специалистите от индустрията в България.
„Изкуственият интелект изисква постоянна подготовка и усъвършенстване, както и готовност да се предлагат иновации,“ обяснява проф. Илиева. Тя подчертава, че технологиите на института имат както научен, така и индустриален потенциал, и предоставят решения, които подпомагат бъдещето на България и Европа в условията на глобални технологични промени.
Наука, достъпна за всички
Софийският фестивал на науката, организиран от фондация „Красива наука“, се проведе в периода 8-11 май в София Тех Парк. Събитието цели науката да бъде достъпна и интересна за широка публика, както и да вдъхнови млади и възрастни за участие в развитието на научните технологии и иновациите.