Българският антарктически институт подписа нови договори с ОАЕ и Гърция
Споразуменията откриват нови възможности в полярните изследвания след 33-тата българска експедиция

Българският антарктически институт (БАИ) сключи нови договори за сътрудничество в полярните региони с Националния център по метеорология на Обединените арабски емирства (ОАЕ) и Техническия университет на о. Крит. Споразуменията бяха подписани на Международната конференция за отчитане на резултатите от 33-тата българска антарктическа експедиция, която се проведе в Ахелой.
Сътрудничество с нови международни партньори
Подписването на договорите бележи начало на задълбочено сътрудничество между България, ОАЕ и Гърция в областта на полярните изследвания. В рамките на 33-тата българска антарктическа експедиция, която приключи преди около месец, за пръв път участваха учени от Обединените арабски емирства и Гърция, подчертаха от БАИ.
„С този акт ние засилваме международното научно сътрудничество в Антарктида, което ще допринесе за обмен на знания и изпълнение на съвместни проекти“, посочват от Българския антарктически институт.
Резултати от 33-тата антарктическа експедиция
Проф. Христо Пимпирев, председател на БАИ, определи 33-тата експедиция като една от най-успешните в историята на българските полярни изследвания. Той посочи като значим успех откриването на нова и модерна лаборатория в българската база „Св. Климент Охридски“. Според него лабораторията ще обслужва учените и през следващия век.
В експедицията освен българските учени, участваха и екипи от страни, провеждащи своите първи антарктически изследвания, сред които Черна гора, Обединените арабски емирства и Гърция, както и традиционните ни партньори като Колумбия и Португалия.
„За първи път реализирахме проект за изследване на слънчевата активност, а общият брой на изпълнените научни проекти бе 26“, допълни проф. Пимпирев.
Значение и перспективи на новото сътрудничество
Новите споразумения с Националния център по метеорология на ОАЕ и Техническия университет на о. Крит отварят нови възможности за развитие на науката в полярните изследвания. Те ще подпомагат обмена на експертиза и съвместни проучвания в ключови области на климатичните и атмосферни науки.
Това партньорство се очаква да засили позициите на България като активен участник в международната научна общност в Антарктида и да разшири обхвата на изследователската дейност в региона.