Жители на Нови Сад протестират срещу партията след трагедията на жп гарата
Обърнати контейнери и вандалски актове пред офиса на Сръбската прогресивна партия изразяват недоволството към управляващите

Жители на Нови Сад изразиха недоволството си, като обърнаха контейнери с отпадъци пред офиса на Сръбската прогресивна партия (СПП), съобщават сръбски медии. Акцията е следствие от дългогодишното недоволство към управляващата политическа сила, особено след трагедията на жп гарата в града.
Протестна акция пред партийния офис
Сръбските медии съобщават, че върху някои от обърнатите контейнери е нанесен надпис „Урни за гласуване!“, с ясен ироничен сигнал към местните избори. Освен това е счупена една от витрините на офиса, на която е имало плакат с изображенията на председателя на Сръбската прогресивна партия Милош Вучевич и сръбския президент Александър Александър Вучич.
Тази акт на протест не е изолиран инцидент. Вчера на същото място също бяха разположени боклуци, според публикации в социалните мрежи, което показва нарастващото обществено недоволство в града.
Причини за гнева на гражданите
Причината за зачестилите прояви на недоволство е трагедията от 1 ноември, когато бетонна козирка на жп гарата в Нови Сад се срути и уби 16 души. Този инцидент предизвика силна обществена реакция и критики към управляващата партия, която е смятана за отговорна за лошото състояние на инфраструктурата.
През януари тази година студенти протестираха на същото място, като залепиха стикери и нарисуваха графити върху фасадата на офиса. Недоволството им провокира ожесточена реакция – охраната и привържениците на партията нападнаха протестиращите с бейзболни бухалки. В отговор на тази случка тогавашният премиер Милош Вучевич подаде оставка, отбелязва БТА.
Нарастващо напрежение в Нови Сад
Офисът на Сръбската прогресивна партия в Нови Сад отдавна е символ на обществената критика. Нарастващото напрежение в града се дължи на усещането за липса на адекватни действия от страна на властите след трагедията и неспособността да осигурят безопасността на гражданите.
Тези протести и инциденти отразяват дълбокото обществено недоволство и желанието за промяна във властта, подчертават наблюдатели на политическата ситуация в Сърбия.