Зеленски използва визитата на Кийт Келог за провокация към Кремъл

Украинският президент коментира спиране на обстрелите при посещение на американски представители

Зеленски използва визитата на Кийт Келог за провокация към Кремъл
Снимка © Pascal Bastien, БТА

Украинският президент Володимир Зеленски използва посещението на специалния пратеник на бившия американски президент Доналд Тръмп – Кийт Келог в Киев, за да отправи провокационно послание към Кремъл. Зеленски заяви, че руският президент Владимир Путин толкова се опасява от САЩ, че временно прекратява обстрелите на украинската столица, когато американските представители са на място.

Посещение с политическо послание

В рамките на едноседмичната си визита в Киев Кийт Келог проведе разговори с украински високопоставени представители и обсъди с президента Зеленски пътя към мира и прекратяването на военния конфликт с Русия. Сред темите на срещите бяха укрепването на украинската противовъздушна отбрана, съвместното производство на оръжия, както и налагането на допълнителни санкции срещу Москва.

В интервю за Newsmax Зеленски коментира с хумор ситуацията в Киев: „Дори хората вече се шегуват – казват, че трябва да дадем на генерал Келог украински паспорт и да го оставим тук, както и че американците трябва да ни посещават по-често, защото тогава Русия ще бомбардира по-малко.“

Въоръжения и международна подкрепа

Президентът на Украйна подчерта, че всяка нова атака с оръжия, предоставени от САЩ, може да принуди Москва да седне на масата за преговори, дори ако тези оръжия не бъдат използвани. Особено внимание бе отделено на ракетите с възможност за дълбоко поразяване на руска територия, които според Зеленски увеличават политическия натиск върху Русия.

Междувременно бившият американски президент Доналд Тръмп обяви, че доставките на ракетни комплекси „Пейтриът“, които имаха временно спиране, отново са отпуснати за защита на украинските градове. Неофициално се обсъждат и доставки на далекобойни ракети JASSM и „Томахоук“, но засега няма официално решение за това във Вашингтон.

Американският президент постави ултиматум пред Путин – да сключи сделка в рамките на 50 дни, в противен случай да очаква сериозни последствия, включително мита.

Реакцията на Кремъл и перспективи за преговори

В контраст на заплахите и продължаващото бомбардиране на украински градове, Кремъл предложи страната да бъде подложена на международен натиск да приеме пълно и безусловно примирие и да влезе в преговори. Това заявление направи прессекретарят на Кремъл Дмитрий Песков в отговор на условието на Зеленски за военнопленниците.

Украинският президент подчерта, че третият кръг от преки преговори ще започне след пълната размяна на военнопленниците между Киев и Москва. Двата предишни кръга на преговори, проведени в Истанбул през май и юни, не доведоха до значителен напредък заради руски ултиматуми, заложени в така наречения „меморандум“.

След като обменът на пленници бъде завършен според договореностите, Украйна е готова за всякакъв вид преговори, но на най-високо лидерско ниво, заяви още Зеленски.

Международна подкрепа и бъдещи стъпки

Посещението на Кийт Келог в Киев и последвалите разговори потвърждават усилията на Запада за продължаване на подкрепата на Украйна. В същото време позициите и на двете страни в конфликта остават твърди, а военните действия продължават, докато международната общност търси път към дипломатическо решение.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent