Законопроект в САЩ предвижда санкции срещу официални лица от Южна Африка

Законодателната инициатива предлага преразглеждане на двустранните отношения заради връзки на РЮА с Русия, Китай и подкрепа към "Хамас"

Законопроект в САЩ предвижда санкции срещу официални лица от Южна Африка
Снимка © Evan Vucci, БТА

Американски конгресмени внесоха законопроект, който предвижда преразглеждане на двустранните отношения между САЩ и Република Южна Африка (РЮА) във връзка с външната политика на африканската държава. При евентуално приемане, законът може да доведе до налагане на санкции на официални представители на РЮА, съобщава Ройтерс.

Гласуване на законопроекта и реакция в Конгреса

Комисията по външни работи към Конгреса на САЩ гласува снощи с 34 гласа „за“ и 16 „против“ на подкрепа за внасянето на „Закона за преразглеждане на двустранните отношения САЩ – РЮА“ в Камарата на представителите – долната камара на парламента. След внасянето си в Камарата, законопроектът може да бъде подложен на гласуване, посочва Ройтерс, въз основа на видео от заседанието на комисията.

За да бъде приет, проектът за закон трябва да бъде одобрен и от двете камари на Конгреса – както Камарата на представителите, така и Сенатът, след което да бъде подписан от президента. Въпреки това Ройтерс отбелязва, че мнозина законопроекти не стигат до окончателно гласуване в американския парламент.

Причини и обвинения в законопроекта

Законопроектът, внесен през април от конгресмена републиканец Рони Джексън от Тексас, изразява недоволство от политиката на Южна Африка. В социалната мрежа „Екс“ Джексън пише: „Южна Африка направи своя избор, когато се дистанцира от САЩ и техните съюзници и застана на страната на комунистите и терористите“.

В текста на законопроекта РЮА е обвинена в подкопаване на американските интереси чрез поддържане на близки връзки с Русия и Китай – ключови политически съюзници и търговски партньори на африканската държава. Освен това Южна Африка е упрекната, че подпомага радикалната палестинска групировка „Хамас“, участваща в конфликта в ивицата Газа, обвинение, което африканската страна отрича категорично.

Едно от основните напрежения между двете страни е свързано със заплахата от мито в размер на 30 процента върху южноафрикански стоки, изнасяни в САЩ. Освен това африканската държава отхвърля твърденията на бившия американски президент Доналд Тръмп за геноцид спрямо бялото население в страната.

Предлагани мерки и последващи действия

Законопроектът предвижда „пълно преразглеждане на двустранните взаимоотношения“ между САЩ и РЮА и предлага определяне на лица от южноафриканското правителство и лидери на управляващата партия Африкански национален конгрес (АНК), за които да се обмисли налагането на санкции.

Според текста на проекта, решението за налагане на персонални санкции, базирани на обвинения в корупция или нарушения на човешки права, ще бъде взето от американския президент – в случая Доналд Тръмп. Това показва стратегическото значение, което САЩ отдават на развитие на отношенията си с Южна Африка и контекста на по-широкото геополитическо напрежение.

Влияние върху международните отношения

Поставянето на въпроса за санкции и преосмислянето на двустранните отношения с РЮА отразява нарастващото напрежение между двете държави. На този фон Южна Африка се опитва да запази икономически и политически баланси между големите световни сили, включително Русия и Китай, докато САЩ подчертават важността на съюзническите си отношения и защитата на собствените интереси в региона.

Този законопроект е знак за усложняващите се отношения и нарастващото значение на външнополитическите решения в американския Конгрес, които могат да повлияят значително на международния диалог и икономиката на страните, включително и чрез потенциални санкции.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent