Военните успехи на Израел променят Близкия изток, но конфликти остават

„Хамас“ и „Хизбула“ са сериозно отслабени, а Израел с подкрепата на САЩ отчита стратегически постижения и тежки вътрешни предизвикателства.

Военните успехи на Израел променят Близкия изток, но конфликти остават
Снимка © Ohad Zwigenberg, БТА

Повече от 20 месеца след нападението срещу Израел на 7 октомври 2023 г., регионът на Близкия изток демонстрира значителни промени. Враговете на Израел са претърпели сериозни военни поражения, което води до отшумяване на първоначалната им войнствена реторика и отслабване на влиянието им.

Промени по бойните фронтове и политическите равносметки

Палестинското ислямистко движение "Хамас", което извърши най-смъртоносната атака в историята на Израел, до голяма степен е разгромено като бойна сила. Според американския Институт за изследване на войната, „Хамас“ е загубил около две трети от между 20 и 30 хиляди бойци, с които е разполагал в началото на конфликта в ивицата Газа.

Друг ирански съюзник, ливанската групировка "Хизбула", бе подложена на тежки удари от израелските сили през изминалата година. Тя е загубила способността си да осъществява сериозна военна съпротива и е загубила значителната си политическа тежест в Ливан, където преди се държеше практически като държава в държавата.

Сирийският президент Башар ал Асад, друг близък съюзник на Иран, бе свален от власт през декември миналата година от вътрешни бунтовници, което допълнително изостри динамиката на региона.

Иран, макар и заклет враг на Израел, прие с облекчение прекратяването на огъня в 12-дневната война през миналия месец, въпреки тежките загуби. Неговата войнствена антиизраелска реторика не може да замаскира военното и технологично превъзходство на Израел, показващ се като доминиращ играч в конфликта.

Ролята на САЩ и вътрешните предизвикателства за Израел

Израел продължава да се ползва с твърдата подкрепа на Съединените щати, ключов световен играч в стратегическите отношения в региона. Въпреки спекулациите за евентуален разрив между израелския премиер Бенямин Нетаняху и американския президент Доналд Тръмп, американската намеса срещу иранското влияние в конфликта остава ясна и последователна.

Премиерът Нетаняху, който среща критики вътре в страната за неспособността да предотврати нападението през октомври 2023 г., редовно е обект на протести. Въпреки това, той подчертава, че именно този ден е белязал стратегическа промяна в близкоизточните отношения.

Агенция Асошиейтед прес описва ситуацията към този момент като постижение за Нетаняху, който успя да разгроми „Хамас“, да отслаби „Хизбула“ и да съдейства за свалянето на Асад, като Иран понася сериозен удар. Това той възнамерява да представи като свое лично политическо наследство.

В неделя Нетаняху заяви пред Франс прес, че „победата“ срещу Иран отваря „много възможности“ за освобождаване на заложниците в Газа.

Последици за региона и бъдещите предизвикателства

Враговете на Израел по неговите граници са или елиминирани, или сериозно отслабени, а регионалната динамика се променя. Въпреки това, цената за тези промени е висока – страната преживя най-смъртоносната атака срещу своята територия и сега търпи тежка международна изолация заради отговора си, който доведе до хиляди жертви сред палестинците и основно разрушение в ивицата Газа.

Според изследователя Меир Литвак от Центъра за ирански изследвания „Алианс“ в Тел Авив тези промени са сериозен удар по иранската ос, но проблемите в региона остават нерешени и няма гаранции, че тези конфликти ще изчезнат.

Дейвид Маковски, директор на програма за арабско-израелски отношения в Вашингтонския институт за близкоизточна политика, смята, че без нападението на „Хамас“ Израел вероятно нямаше да постигне разгромяване на иранската ос.

Международни наблюдатели изразяват опасения, че Иран може да се чувства по-уязвим и да търси ядрен арсенал за засилване на собствената си сигурност.

Въпреки разместванията, продължаващият израелско-палестински конфликт все още е нерешен, което поддържа нестабилността в Близкия изток.

Отразяване на международната перспектива

  • Агенция Асошиейтед прес определя военните успехи на Израел като важна трансформация в региона, но същевременно подчертава тежките социални и политически последствия за палестинците.
  • Сп. „Форин Полиси“ посочва, че Израел не е напълно реализирал поставените си военни цели и че кампанията може да се окаже с обратен ефект.
  • Международната репутация на Израел сериозно е пострадала вследствие на реакцията му и разрушенията в Газа.

Меир Литвак обобщава ситуацията с думите, че въпреки значителните промени проблемите в региона остават и не са изчезнали.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent