Владимир Путин подчерта нуждата от нов модел на глобализация и разширяване на БРИКС
Руският президент обяви края на либералната глобализация и призова за засилено сътрудничество между страните от БРИКС в ключови икономически сфери

Руският президент Владимир Путин обяви на стартиралата днес среща на високо равнище на страните от БРИКС, че либералният модел на глобализацията е изчерпан и призова за засилване на сътрудничеството между участващите държави в ключови области като природните ресурси, логистиката, търговията и финансите.
Променящият се световен икономически модел
В обръщението си по видеовръзка към форума, Путин посочи, че световният икономически модел се трансформира бързо, като либералната глобализация, доминирала дълго време, е на изход. Според него центърът на икономическата активност се измества към развиващите се пазари, което предизвиква значителен растеж, включително в страните от БРИКС.
„Еднополюсната система на международните отношения, която обслужваше интересите на т.нар. златен милиард, отива в миналото. И тя бива заменена от един по-справедлив многополюсен свят“, подчерта руският държавен глава и допълни, че в глобален план настъпват дълбоки промени.
Икономическа тежест и перспективи на БРИКС
Путин изтъкна, че икономическите показатели на страните от БРИКС значително превъзхождат тези на други международни обединения, включително на Г-7. По негови думи, на страните от БРИКС се падат около 40% от световната икономика, а общият им брутен вътрешен продукт възлиза на 77 трилиона долара – надвишавайки с голяма разлика сумарния БВП на държавите от Г-7, който е около 57 трилиона долара.
Според данни от Международния валутен фонд, петте основни членки на БРИКС – Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка – имат номинален БВП над 28 трилиона долара, докато съвкупният БВП на Г-7 е над 51 трилиона долара. В същото време, значителна част от икономическата тежест в този блок е концентрирана в Китай, който формира над 60% от брутната икономическа стойност на членовете на БРИКС.
Разширяването и бъдещите предизвикателства на БРИКС
Освен петте основни държави в групата, към БРИКС се присъединяват и страни като Египет, Етиопия, Индонезия, Иран и Обединените арабски емирства. Този разширен състав затвърждава ролята на БРИКС като влиятелен участник във формирането на новия многополюсен модел на международните отношения.
Вицепремиерът на Русия отбеляза необходимостта страните от БРИКС да укрепят сътрудничеството си в областта на природните ресурси, логистиката, търговията и финансовите системи, за да отговорят на предизвикателствата на съвременната глобална икономика и да изградят по-справедлива и устойчива структура на световните отношения.