Виктор Орбан призова ЕК да не се намесва в правоприлагането на Унгария

Премиерът на Унгария отговори на Урсула фон дер Лайен относно прайд шествието в Будапеща и критикува приоритетите на ЕС

Виктор Орбан призова ЕК да не се намесва в правоприлагането на Унгария
Снимка © Omar Havana, БТА

Унгарският премиер Виктор Орбан призова Европейската комисия да не се намесва в правоприлагането на държавите членки, след като председателката на Комисията Урсула фон дер Лайен отправи публичен призив към унгарските власти да разрешат провеждането на прайд шествие в Будапеща през уикенда.

Политически спор около правото на организация на прайда в Унгария

В отговор на публикацията на Урсула фон дер Лайен в социалните мрежи, унгарският премиер Виктор Орбан заяви пред унгарската агенция МТИ и в интервю за "Екс", че Европейската комисия няма никакво право да се намесва в действия, свързани с правоприлагането на отделните държави членки на Европейския съюз.

„Уважаема г-жо председател! Призовавам Европейската комисия да се въздържа от намеса в правоприлагащите дела на държавите членки, където тя няма никаква роля“, заяви Орбан в отговора си. Той подчерта, че подобни действия излизат извън компетенциите на Комисията и представляват нежелана намеса във вътрешните работи на страните членки.

Критика към Европейската комисия и приоритетите на ЕС

В същото време унгарският премиер призова Комисията да се фокусира върху по-спешните и важни проблеми, пред които е изправен Европейският съюз. Той посочи като примери енергийната криза и загубата на конкурентоспособност в Европа, като добави, че в тези области Комисията е направила сериозни грешки през последните години.

„Призовавам също така Комисията да съсредоточи усилията си върху неотложните предизвикателства, пред които е изправен Европейският съюз – области, в които тя има ясна роля и отговорност и в които допусна сериозни грешки през последните години, като например енергийната криза и разпада на европейската конкурентоспособност“, коментира Орбан.

Политическите измерения на спора

Този обмен на мнения идва в момент, когато въпросите за правата на ЛГБТИ общността и разрешаването на обществени прояви като прайд шествия са все по-силно обсъждани в европейския политически контекст. Докато председателката на Европейската комисия настоява за гарантиране на права и свободи, някои държави членки, сред които Унгария, изразяват резерви спрямо това и защитават националния суверенитет в регулацията на тези въпроси.

Този случай хвърля светлина върху непрекъснатото напрежение между европейските институции и отделните страни членки около темата за равенство, свобода на словото и обществени права.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent