Великобритания въвежда строги мерки срещу киберизнудването и рансъмуеър атаките
Министърът Дан Джарвис обяви забрана за плащане на откуп и задължително уведомяване при атаките, като целта е защита на бизнеса и критичната инфраструктура.

Великобритания се изправя пред ежегоден „значителен“ брой кибератаки, алармира министърът на сигурността Дан Джарвис. В отговор на зачестилите случаи на изнудване и атаки с рансъмуеър, правителството предложи нови законодателни мерки с цел да възпрат киберпрестъпниците и да защитят бизнеса и критичната инфраструктура на страната.
Забрана за плащане на откуп и задължително уведомяване
Сред ключовите предложения от министерството на вътрешните работи е забрана публичните органи и операторите на критична национална инфраструктура да плащат искания от хакерите откупи. За частния сектор, който не е включен в пълната забрана, се предвижда задължение да информират правителството, ако възнамеряват да направят плащане по изнудване.
Министърът Джарвис подчерта, че подобни мерки ще изпратят ясен сигнал към киберпрестъпниците, че исканията за откуп няма да бъдат толерирани. „Обединеното кралство не е само в тази борба – ние и нашите международни съюзници сме подложени на значителен брой кибератаки всяка година“, каза той пред Пи Ей Мидия. „Но британското правителство е категорично, че тези нападения са недопустими и трябва да предприемем сериозни мерки, за да се предпазим.“
Стратегия за намаляване на киберпрестъпленията
По думите на Джарвис, ограниченията върху плащанията на откуп ще намалят мотивацията на киберпрестъпниците да насочват атаките си към британски институции. Той заяви: „Целта е да разрушим бизнес модела на киберпрестъпниците, които вярват, че могат да изнудват организации в Обединеното кралство безнаказано“. Министърът увери, че правителството ще наложи цялата тежест на закона върху престъпниците, където и да се намират – в Русия или другаде.
Нововъведенията включват и задължителна система за докладване. Това означава, че всички компании и институции, пострадали от рансъмуеър атаки, ще трябва да информират властите своевременно. Според Джарвис правителството ще разгледа детайлно механизма за докладване, за да осигури прозрачност и ефективност в събирането на информация за киберзаплахите.
Принос на международни инциденти и актуални случаи
Появата на тези мерки идва в контекста на нарастващи случаи на кибератаки във Великобритания. През последните месеци от властите бяха задържани четирима младежи, заподозрени в атаки срещу големи търговски вериги като „Маркс енд Спенсър“, „Кооператив Груп Лимитед“ и „Хародс“.
В допълнение, технологичната компания „Майкрософт“ съобщи за проникване на китайски хакери в сървърите на софтуера „Шеърпоинт“, което е насочено към големи корпорации и правителствени агенции. Тези случаи илюстрират сериозността и мащаба на заплахите, пред които стоят британските и световните институции.
Нов закон срещу киберизнудването
Рансъмуеърът, използван за извършване на тези престъпления, представлява злонамерен софтуер, който блокира достъпа до компютърни системи и файлове, докато жертвите не заплатят откуп. Новите законови предложения целят да спрат този процес, като сведат до минимум икономическите стимулите за киберпрестъпниците.
Правителственият стремеж е да се подсигури, че институциите и бизнесът в Обединеното кралство ще могат по-добре да се защитят от цифровите атаки, докато се осигурява международно сътрудничество за преследване на виновните лица по света.