Ватиканът предлага посредничество за мирни преговори между Русия и Украйна
Идеята за среща във Ватикана получава подкрепа от водещи световни лидери при необходимост от сериозна подготовка

Идеята за провеждане на руско-украински мирни преговори във Ватикана набира подкрепа, но подобна среща изисква сериозна подготовка и участници с пълномощия да водят преговори за прекратяване на огъня, обявиха официални представители.
Подготовка и изисквания за мирни преговори
Говорителят на германския канцлер Фридрих Мерц, Щефан Корнелиус, заяви на пресконференция в Берлин, че все още е рано да се говори за конкретна дата или формат на евентуална среща. „В момента е малко спекулативно да се говори за дата или формати“, каза той и добави, че подобна среща „изисква много интензивна подготовка“.
Корнелиус подчерта нуждата от сериозни дискусии с участниците в делегациите, които да са упълномощени да договарят прекратяване на огъня. Той отбеляза, че опитът от последните дни и от преговорите в Истанбул показва колко е важен този аспект.
Инициативата на Ватикана и подкрепата за нея
Италианската министър-председателка Джорджа Мелони съобщи, че папа Лъв XIV е потвърдил пред нея готовността на Ватикана да бъде домакин на такива преговори. Мелони отбеляза, че тази инициатива се оценява положително както от президента на САЩ Доналд Тръмп, така и от украинския президент Володимир Зеленски и европейските партньори на Киев.
Идеята за мирни преговори в Светия град набра скорост след като папата предложи миналата седмица посредничеството на Ватикана във военните конфликти по света.
Предишни преговори и текуща ситуация
Руско-украинските преговори в Истанбул миналия петък бяха първите от началото на войната през 2022 г., но не доведоха до споразумение за прекратяване на огъня, каквото беше предложено от Украйна и нейните съюзници.
Украинските власти съобщиха, че Русия е изстреляла рекорден брой – над 270 ударни дрона – срещу Украйна в събота вечерта. Това подчертава продължаващата напрегната обстановка и необходимостта от нови усилия за намиране на мирно решение.
Ватиканът като потенциален посредник
Авторитетът и неутралният статус на Ватикана могат да предоставят важна платформа за започване на диалог между страните в конфликта. Въпреки трудностите, прозвучалите мнения от високопоставени политици и духовни лидери показват, че има желание за търсене на мир, което може да даде нов импулс на преговорния процес.