Украинският парламент ратифицира споразумение със САЩ за редки природни елементи

С решението на 338 депутати се създава Инвестиционен фонд за възстановяване на Украйна след конфликта със стратегическа подкрепа от САЩ

Снимка © БТА

В четвъртък украинският парламент гласува ратификацията на споразумението между Украйна и САЩ, насочено към развитието на редките природни елементи в страната. Това решение, подкрепено от 338 депутати от общо 450, бележи важна стъпка към съвместното стратегическо сътрудничество и дългосрочното възстановяване на Украйна след конфликта с Русия.

Конструктивно партньорство за възстановяване

Споразумението предвижда създаването на Инвестиционен фонд за възстановяване, който ще бъде управляван съвместно от Киев и Вашингтон. Целта на фонда е да привлича международни инвестиции, които да подпомогнат модернизацията и обновяването на украинската икономика. Фондът ще се възползва от приходите, генерирани от нови лицензи за проекти, свързани с редки природни елементи, нефт и газ. Украйна ще предоставя 50% от тези приходи за финансиране на фонда, а САЩ ще допринасят не само финансово, но и чрез допълнителна подкрепа.

Споразумението влиза в сила след обмен на дипломатически ноти, удостоверяващи завършването на вътрешните ратификационни процедури и в двете страни.

Икономическо въздействие и териториален обхват

Очаква се, че входящите средства и печалби от фонда през следващото десетилетие няма да се разпределят за разходи, а ще бъдат реинвестирани в нови възстановителни проекти в Украйна. Това ще подкрепи възстановяването на инфраструктура и развитие на енергийния сектор в условията на следвоенна реконструкция.

Отбелязва се, че споразумението важи за всички международно признати територии на Украйна. Това включва не само контролирани от Киев райони, но и морски зони, както и територии, окупирани от Русия, което подчертава политическия характер на документа и намерението на страната да запази суверенитет върху цялата си територия.

Важна стъпка към стабилност и развитие

Ратификацията на това споразумение от украинския парламент е реализирана в момент, когато страната се стреми към икономическа стабилизация и укрепване на международните си партньорства. Според депутата Ярослав Железняк, който предаде информацията чрез излъчването на живо, подкрепата в парламента отразява широката политическа воля за продължаване на сътрудничеството със САЩ.

По този начин сделката се явява не само като финансова и икономическа инициатива, но и като важен символ на международната подкрепа за Украйна в контекста на конфликта и последващото възстановяване.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички

Дневни новини