Украйна предлага тестове на чуждестранни оръжия директно на фронтовата линия

Програма "Тест в Украйна" позволява изпробване на нови технологии като дронове с изкуствен интелект на бойното поле

Украйна предлага тестове на чуждестранни оръжия директно на фронтовата линия
Снимка © Evgeniy Maloletka, БТА

Украйна обяви планове да позволи на чуждестранни оръжейни компании да тестват най-новите си технологии директно на фронтовата линия в конфликта с Русия. Инициативата „Тест в Украйна“, представена от подкрепяната от украинската държава платформа за инвестиции и поръчки на оръжия „Брейв1“ (Brave1), цели да съчетае разработките с реалните бойни условия, с които се сблъскват украинските военни.

Програма за изпитване на оръжия на фронта

Програмата „Тест в Украйна“ позволява на чуждестранни компании да изпратят своите оръжейни продукти в Киев, където военнослужещите да ги изпробват в бойни условия и да предоставят обратна връзка. След доставка на оборудването се провежда онлайн обучение за употребата му, което улеснява ефективното му използване на фронта. В изявление на „Брейв1“ се посочва, че целта е да се подобри представата и на страната, и на компаниите за ефективността на новите технологии на бойното поле.

Артьом Мороз, ръководител на отдела за връзка с инвеститори в „Брейв1“, подчерта пред Ройтерс на конференция по отбрана в германския град Висбаден, че програмата предизвиква голям интерес, макар подробности и конкретни участници да не се обявяват публично. Сред приоритетите са системи за противовъздушна отбрана, прехващачи на дронове, решения с изкуствен интелект (ИИ) срещу планиращи бомби, безпилотни системи по вода и радарни електронни системи по суша, както и системи за управление на огън с ИИ.

Ролята на изкуствения интелект и европейските иновации

Европейската стартираща компания „Хелзинг“ (Helsing), базирана в Мюнхен, е сред най-активните разработчици на боеви дронове с вграден ИИ, които вече се използват в Украйна. Ключово постижение на компанията са безпилотните боеприпаси тип „камикадзе“ със среден обсег на действие, които подпомагат украинските военни в условията на интензивна електронна война.

Според Никлас Кьолер, съосновател на „Хелзинг“ и експерт по машинно обучение, войната в Украйна измени изцяло възгледите за отбранителните технологии и измести фокуса на компанията към автономни платформи и мрежово-центрична интеграция. Дроновете се превърнаха в едно от най-важните решения на бойното поле, при което търсенето е насочено към бързо производство и масово разгръщане.

Първоначално „Хелзинг“ работи съвместно с украинския производител „Търминъл Аутономи“, за да разработи дроновете HF-1, от които вече почти 2000 са доставени и използвани успешно от украинските въоръжени сили. Следващата стъпка е собствено производство на боевия дрон HX-2 с двойна Х-образна форма на крилата, който тежи 12 кг и има радиус на действие до 120 километра при скорост до 250 км/ч.

HX-2 е оборудван със системи за нощно зрение и GPS навигация, базирана на сравнение на реални теренни образи с дигитални карти. Включен е и софтуер за повторно идентифициране на цели с точност 99,9 процента. Въпреки големите възможности, окончателното решение за нанасяне на удар остава в ръцете на човек оператор, като компанията избягва да внедрява напълно автономни функциите поради етични съображения и особеностите на конфликта.

Дроновете като част от цялостна система и принос към сигурността

„Хелзинг“ поддържа тесен контакт с украинските военни, осигурявайки не само оръжия, но и обучение, поддръжка и техническа помощ в реално време, за да се адаптира към бързо променящата се среда на бойното поле. Компанията планира да достави още 6000 дрона HX-2, като вече има фабрика с капацитет до 1000 единици на месец в Германия.

Съоснователите на „Хелзинг“ са убедени, че войната в Украйна е ускорила технологичните иновации в Европа и е показала необходимостта от по-бързо и гъвкаво производство на високотехнологични отбранителни системи. Те подчертават значението на сътрудничеството с Украйна и виждат страната като ключов технологичен партньор и „сърцевина“ на своята компания.

„Хелзинг“ също така обръща внимание на големите запаси от танкове, които се обновяват от Русия годишно и предупреждава за потенциална заплаха, която може да засегне сигурността на източния фланг на НАТО. Тази перспектива мотивира компанията да развива отбранителни технологии с геополитическо значение за цяла Европа.

Украинският фронт като иновационна лаборатория

Конфликтът в Украйна се превръща в своеобразна лаборатория за развитие и внедряване на съвременни бойни технологии, особено в сферата на автономните системи и бойния изкуствен интелект. Използването на дронове с висока степен на автоматизация и възможност за координация под един оператор дава значително предимство в динамичната бойна обстановка.

Тази интеграция на технологии и бързата адаптация към условията на военните действия са пример за новата архитектура на европейската сигурност, която е в процес на формиране в реално време – под обстрел, на фронтовите линии и в командните пунктове.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent