Тайван демонстрира високомобилни ракетни системи ХАЙМАРС на учения "Хан Куан"

Най-мащабните досега учения край Тайчунг показват готовност за защита срещу възможно китайско нашествие

Тайван демонстрира високомобилни ракетни системи ХАЙМАРС на учения "Хан Куан"
Снимка © ChiangYing-ying, БТА

Тайванските въоръжени сили започнаха да използват най-новите си високомобилни артилерийски ракетни системи ХАЙМАРС по време на годишните учения „Хан Куан“. Целта на маневрите, които се провеждат край град Тайчунг, е да демонстрират готовността на острова да се противопостави на възможно китайско нашествие. Ученията, които са най-мащабните досега, ще продължат общо 10 дни.

Въвеждане на ХАЙМАРС в ученията „Хан Куан“

Два бронирани камиона, оборудвани с високомобилните артилерийски ракетни системи HIMARS, бяха забелязани да се придвижват в района на Тайчунг в централната част на Тайван. Това е четвъртият ден от ученията „Хан Куан“, които са насочени към усъвършенстване на отбранителните способности на острова.

Следващата седмица се очакват бойни стрелби, а по време на маневрите се предвижда да се включат допълнително военни самолети и кораби, за да се засили тренировъчния ефект.

Тайвански военен коментира пред Ройтерс, че системите ХАЙМАРС ще бъдат старателно прикривани от вражеското въздушно разузнаване, сателити и дори от агенти зад линията на фронта, докато не бъде получена заповед за стрелба. Поддържането на скритност е жизненоважно при евентуален конфликт.

Обстановка между Тайван и Китай

Китай разглежда Тайван като своя територия и през последните пет години затяга военния натиск чрез редовни учения и патрули в близост до острова. Върховната разделителна линия е Тайванският проток, който обаче бива преминаван от китайски самолети и кораби.

Министерството на отбраната на Тайван съобщи, че през изминалата нощ са регистрирани 14 полета на китайски военновъздушни сили и девет военни кораба в близост до острова. Девет от тези самолети са преминали средната линия в Тайванския проток, която служи като неофициална граница между Тайван и континентален Китай.

От своя страна Тайван отхвърля претенциите на Китай за суверенитет и подчертава непрекъснатото си стремление към демократично управление. Президентът Уилям Лай посочи, че само тайванският народ има правото да решава бъдещето си.

Реакцията на Китай спрямо ученията и международния контекст

Министерството на отбраната на Китай нарече ученията „Хан Куан“ „нищо повече от блъф“. Външното министерство на страната изрази също категоричното си противопоставяне на военните връзки между Съединените щати и Тайван, определяйки ги като сериозен фактор за напрежение в региона.

Значението на ученията за регионалната сигурност

Ученията „Хан Куан“ представляват най-мащабната военна тренировка на Тайван до момента. Те не само демонстрират способностите на острова да използва модерни оръжия като ХАЙМАРС, но и служат като предупреждение към потенциални агресори, че Тайван е подготвен да защитава своя суверенитет и териториална цялост.

В същото време напрежението между Тайван и Китай остава високо, докато международните играчи наблюдават внимателно ситуацията, която има потенциал да повлияе на стабилността в целия регион.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent