СЗО постигна принципно споразумение за защита от бъдещи пандемии

След тридневни преговори, делегатите се насочват към окончателно съгласие през май

Снимка © БТА

Страните членки на Световната здравна организация (СЗО) постигнаха днес "принципно споразумение" по текст, който ще позволи по-добра защита от евентуални бъдещи пандемии, съобщава Франс прес, цитирайки съпредседателката на преговорния орган и специална пратеничка на Франция по въпросите на глобалното здравеопазване Ан-Клер Ампру.

Делегатите достигнаха до този етап след тригодишни интензивни дискусии. "Имаме принципно споразумение", заяви Ампру, като подчерта, че окончателното съгласие от страна на отделните държави все още предстои.

Следващата среща на делегатите е насрочена за вторник, 15 април, в Женева, където те ще доуточнят текста и ще се стремят към окончателно съгласие. Този текст ще трябва да бъде приет от всички страни членки на СЗО на Световната здравна асамблея през май.

Очаквания и реакции

По време на маратонската сесия на преговорите, която продължи почти 24 часа, делегатите бурно аплодираха и се поздравяваха за постигнатата принципна договореност. Генералният директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус, който остана в стаята с делегатите през цялата нощ, коментира: "Това е много добър сигнал. Вие сте част от една невероятна история, която се пише".

Един от основните спорни въпроси по време на преговорите беше параграф 11 от текста, който касае трансфера на технологии за производство на здравни продукти, свързани с пандемии, особено в полза на развиващите се страни. Страните от Латинска Америка настояват този трансфер да бъде улеснен. Този въпрос беше в основата на недоволството на най-бедните държави по време на пандемията КОВИД-19, когато богатите страни монополизираха достъпа до ваксини и тестове.

Спорове и предизвикателства

Няколко държави, в които фармацевтичната индустрия играе основна роля в икономиката, изразиха противопоставяне на идеята за задължителни трансфери на технологии и настояват за доброволен характер на тези споразумения. Текущият текст, който уредил този въпрос, все още не е публикуван.

Само опитът ще покаже дали постигнатото споразумение ще издържи финалното изпитание, свързано с евентуална бъдеща пандемия. Генералният директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус подчерта, че въпросът не е "дали ще се случи, а кога".

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини