„Сръбска листа“ поиска деескалация и защита на сърбите в Косово
Делегация от косовските сърби се срещна с Кая Калас в Прищина, настоявайки за спазване на споразуменията и засилване на международното присъствие

Представители на най-голямата партия на косовските сърби „Сръбска листа“ проведоха разговори с върховния представител на Европейския съюз по външната политика и сигурността Кая Калас в Прищина. Сръбската национална телевизия РТС съобщи, че по време на срещата делегацията е поискала незабавна деескалация на напрежението и конкретни действия от страна на ЕС, за да се предотврати прогонването на сърбите от територията.
Искания за деескалация и спазване на договореностите
След срещата Игор Симич, представител на „Сръбска листа“, заяви пред медиите: „Поискахме незабавна деескалация на ситуацията на терен и предприемане на конкретни действия от страна на ЕС, за да се предотврати всичко онова, което Прищина прави с цел прогонване на сърбите.“ Делегацията е подчертала необходимостта от спазване на договорените с посредничеството на ЕС споразумения между Прищина и Белград, предаде Българската телеграфна агенция.
Етническите сърби съставляват около пет процента от населението на Косово, което е приблизително 1,8 милиона души. Около 50 000 от тях живеят в Северно Косово. След обявяването на независимостта на Косово през 2008 г. от страна на Прищина, Белград не я признава, а косовските сърби продължават да разглеждат Белград като своя столица. Въпреки това Сърбия и Косово водят диалог с посредничеството на ЕС за нормализиране на отношенията си.
Призиви за създаване на Съюз на сръбските общини и засилване на международното присъствие
Представителите на „Сръбска листа“ наблегнаха на необходимостта от създаване на Съюз на сръбските общини в Косово – структура, предвидена в споразумението между Косово и Сърбия от 2013 г. Въпреки това Конституционният съд на Косово е обявил преди години създаването на такъв съюз за противоконституционно, мотивирайки се с липсата на включване на другите етнически общности и опасения, че това би могло да доведе до упражняване на изпълнителна власт.
Освен това, на своята страница във Фейсбук „Сръбска листа“ съобщи, че е поискала засилено присъствие на мироопазващите сили на НАТО (КейФОР) в Косово и продължаване на диалога като единствения приемлив начин за решаване на спорните въпроси, „а не употребата на сила“.
Допълнително бе поискано от Европейския съюз да формира екип, който да наблюдава „политически оцветени процеси“ и да предотвратява произволни арести на косовски сърби, с цел гарантиране на техните права и сигурност.
Предизвикателства пред диалога и мирното съжителство
Диалогът между Прищина и Белград остава ключов за стабилността в региона, като инициативите на ЕС целят създаването на условия за мирно съжителство на различните етнически общности в Косово. В същото време напреженията на място се проявяват чрез политически и социални конфликти, което налага международно посредничество и контрол.
Настоящите искания на „Сръбска листа“ и диалогът с европейските институции отразяват трудностите при постигането на трайно решение, което да удовлетвори всички страни и да гарантира сигурността на сърбите в Косово.