Словакия отхвърля планa на ЕК за край на руския енергиен внос до 2027 г.

Премиерът Роберт Фицо предупреждава за сериозни икономически рискове и настоява за единодушно решение в ЕС

Снимка © Alexander Nemenov, БТА

Словакия категорично се противопоставя на предложението на Европейската комисия (ЕК) за пълно прекратяване на вноса на руски енергийни източници – газ, нефт и ядрено гориво – предвидено да бъде завършено до края на 2027 година. Това заяви премиерът Роберт Фицо след представянето на плана на 6 май, подчертано предупреждавайки за сериозни икономически последствия за страната и целия Европейски съюз (ЕС).

Притесненията на Словакия относно енергийната зависимост

Роберт Фицо подчерта, че предложението в сегашния му вид е неприемливо за Словакия и би довело до "икономическо самоубийство" чрез спиране на доставки на ключови енергийни ресурси от Русия. Той акцентира върху риска от рязко увеличение на енергийните цени, което би навредило на конкурентоспособността на региона. Премиерът отбеляза необходимостта от по-деликатен подход, който да отчита специфичните нужди и опит на отделните държави членки на ЕС.

Фицо също изрази опасения, че предложението може да бъде прието чрез квалифицирано мнозинство, вместо единодушно решение, което би позволило на по-големите страни да наложат своите интереси над останалите членки. Той настоява за прилагане на принципа на единодушие, за да бъде решението представително и одобрено от всички страни в ЕС.

Въздействие върху цените и конкурентоспособността

Министерството на икономиката на Словакия е категорично против предложението на ЕК, тъй като според тях то не съдържа адекватна оценка на въздействието върху енергийните цени, конкурентоспособността и енергийната сигурност в региона. Министърът на икономиката Дениса Сакова заяви, че планът на ЕК може да нанесe щети не само на националните интереси на Словакия, но и на икономическата устойчивост на Европа като цяло.

"Не можем да приемем мерки, които ще увеличат цените на енергията и ще навредят на икономическата стабилност на Европа," заяви Сакова, като уточни, че министерството ще продължи да изразява тези опасения пред Европейската комисия.

Значението на руските доставки за Словакия и региона

Според официални данни от миналата година, ЕС е внесъл около 52 млрд. кубически метра руски газ, което представлява приблизително 19% от общия внос на газ в икономическата общност. Освен това, вноса на нефт възлиза на 13 милиона тона, а на ядрено гориво – повече от 2 800 тона обогатен уран и свързани услуги.

Държави като Словакия и Унгария все още поддържат значителни търговски отношения с Русия и получават големи количества енергийни ресурси чрез съществуващите газопроводи. Прекъсването на тези доставки според Словакия би довело до рязко покачване на цените на енергията и сериозно влошаване на конкурентоспособността на ЕС.

Поглед отвътре: Сложността на енергийната трансформация

Въпреки стратегическата цел на Европейската комисия да намали зависимостта на ЕС от руски енергийни доставки до 2027 г. и да осигури по-голяма енергийна независимост и стабилност, Словакия призовава за по-внимателен и диференциран подход. Това включва детайлно вземане под внимание на националните особености и нуждите на всяка държава-членка, за да не се наруши стабилността на енергийните пазари и икономиката на общността.

Очаква се продължаване на преговорите между страните членки на ЕС, като Словакия изразява готовност за активно участие във формулирането на бъдещото законодателство, което да гарантира балансиран подход към процеса на намаляване на енергийната зависимост от Русия.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини