Скопие изпитва тежка водна криза с нарушения в захранването

Жителите и институциите в Скопие страдат от чести прекъсвания на водата, причинени от незаконни връзки и недостатъчна инфраструктура.

Скопие изпитва тежка водна криза с нарушения в захранването
Снимка © Кореспондент на БТА в Скопие Маринела Величкова

Скопие преживява сериозна водна криза, която засяга жителите и институциите в столицата на Северна Македония. От средата на юни в някои квартали на града, особено в по-високите сгради, водоснабдяването е нестабилно, с чести прекъсвания и ниско налягане на водата. Това води до значителен дискомфорт при жителите и работещите в града, информират местните медии.

Проблеми във водоснабдяването и реакциите от институциите

Множество граждани се оплакват, че остават без вода за няколко часа, а понякога и дни. Институции на по-високите етажи в сградата на Македонската радиотелевизия (МРТ) работят само до обед заради липсата на налягане, което затруднява работния процес при високите температури. Детската болница за белодробни болести в Козле също е сред засегнатите и съобщава за липса на вода, като пациентите временно се обслужват в други медицински заведения.

Тези проблеми биват отразени с подсказващи заглавия в медиите като „Жадни в собствените си домове – Скопие пресъхва“ и „Водата в Скопие изчезва, общините дават разрешителни за строителство, но не се прави водопроводна система“. Инженерите от „Водоснабдяване и канализация“ предупредиха, че разрешителните за строеж не са придружени с адекватна инфраструктура за водоснабдяване.

Причини за кризата и експертни мнения

Общественото дружество „Водоснабдяване и канализация” посочва, че средният дневен разход на вода на жителите на Скопие достига 700 литра. Основните фактори за недостига са многостранни – от незаконни присъединявания към мрежата, през пълнене на басейни, до поливане на дворни пространства с питейна вода, отбелязва „Свободна Европа“.

Инженер Владимир Грозев подчертава, че един от най-големите проблеми се корени в градското планиране. Той обяснява, че преди разрешаване на нови строежи трябва да се провери дали водопроводната система може да поеме допълнителното натоварване, а градските власти трябва да си партнират със „Водоснабдяване и канализация“ при изготвяне на плановете. Грозев препоръчва също така да се използва непитейна вода за напояване на зелени площи и почистване на улици, тъй като наличните подземни водни източници са ограничени.

Доклад на Регулаторната комисия за енергетика и водни ресурси от 2024 г. посочва, че регионът на Скопие търпи водни загуби от над 60 процента. Част от водата изчезва вследствие на незаконни връзки и остаряла водопроводна мрежа, а част от нея се използва без такса за обществени чешми и други нужди.

Отговори и предприети мерки

Председателят на Съвета на директорите на „Водоснабдяване и канализация“ Идриз Орана потвърждава наличието на сериозни проблеми с недостига на вода и необичайно високата консумация в сравнение с предишни години. Той съобщава, че през следващата седмица ще бъдат обсъдени възможности за осигуряване на алтернативни водоизточници и подчертава, че държавата трябва да участва активно в решаването на кризата.

Министърът на местното самоуправление Златко Перински заявява, че правителството няма правомощия да се намесва във водоснабдяването на Скопие. Кметът на града Данела Арсовска също коментира, че през лятото водоизточниците, които снабдяват столицата, са с намален капацитет. Според нея са открити поне 30 незаконни връзки към водопроводната мрежа – използвани за напояване на ниви и пълнене на басейни, включително и връзки към незаконни сгради. Кметът обвинява Министерството на вътрешните работи за бездейственост по този въпрос.

Градското планиране като ключ към устойчиво водоснабдяване

Водната криза в Скопие подчертава необходимостта от координирано планиране между общините, държавните институции и ВиК дружеството. Главният проблем е недостига на адекватна инфраструктура, подкрепена с контрол върху незаконните водовземания и въвеждането на алтернативни водни източници. Само чрез съвместни действия може да се сложи край на честите прекъсвания и да се гарантира стабилно водоснабдяване за жителите на столицата.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent