Съдебен процес срещу Сали Бериша за корупция в Албания започна
Бившият президент и премиер е обвинен в злоупотреба със служебно положение, докато Албания напредва с преговорите за ЕС

Делото срещу бившия албански президент и министър-председател Сали Бериша за корупция започна в Специализирания съд за корупция и организирана престъпност в Албания. 80-годишният политик, който в момента е лидер на опозиционната Демократическа партия, е обвинен за злоупотреба със служебно положение, като в процеса са замесени и неговият зет, както и още трима души.
Разследване и обвинения
През октомври 2023 г. прокуратурата стартира разследване срещу Бериша, което се отнася до предполагаемата му намеса с цел съдействие на зет му Ямарбър Малтези да приватизира публична земя в Тирана. Там е планирано изграждането на 17 жилищни сгради. След това, през септември 2024 г., Бериша бе официално обвинен в корупция, свързана с тази сделка за имот.
Самият Бериша отрича обвиненията и ги определи като политическа репресия, задействана от албанския премиер Еди Рама, представляващ Социалистическата партия. Въпреки че се яви в прокуратурата, където се явява на всяка две седмици по задължение, Бериша не присъства лично в съдебното заседание и бе представляван от своите адвокати.
Политическа кариера и международни мерки
Сали Бериша е заемал поста министър-председател на Албания между 2005 и 2013 г., а преди това е бил президент от 1992 до 1997 г. Той бе преизбран като депутат от Демократическата партия на изборите през 2021 г. Междувременно правителствата на Съединените щати и Обединеното кралство наложиха забрани за влизане на Бериша и близките му роднини в страните им поради подозрения в корупция – през май 2021 г. САЩ, а през юли 2022 г. – Великобритания.
Корупцията е дългогодишен проблем в Албания, който негативно влияе на развитието на страната още от падането на комунистическия режим през 1990 г. Освен Бериша, бившият президент Илир Мета и други членове на опозиционната коалиция са били задържани и разследвани по обвинения в корупция. Те твърдят, че обвиненията срещу тях са политически мотивирани и обвиняват управляващото мнозинство в корупция.
Албания и европейските перспективи
През октомври миналата година албанската столица Тирана започна преговори с Европейския съюз за пълноправно членство. Процесът е фокусиран върху изпълнение на изисквания, свързани с върховенството на закона, работата на демократичните институции и борбата с корупцията – ключови критерии за присъединяване. Премиерът Еди Рама заяви, че страната се стреми да се включи в ЕС до 2030 г.
Ситуацията около Сали Бериша и свързаните разследвания подчертават сериозните предизвикателства, пред които е изправена Албания в усилията си да изкорени корупцията и да укрепи демократичните си институции.