Шествието в защита на LGBTQ+ в Будапеща предизвика политически сблъсък
Независимо от забраната, над 200 000 участници подкрепиха парада, възникнаха сблъсъци между правителството на Виктор Орбан и опозицията

Ежегодното шествие в подкрепа на правата на LGBTQ+ общността, въпреки официалната забрана, се проведе през уикенда в Будапеща. Събитието повиши напрежението между правителството на консервативния премиер Виктор Орбан и либералната опозиция в Унгария, предизвиквайки широка международна реакция.
Конфликтът около забраната и организацията на парада
Правителството и полицията на Унгария използваха приет по-рано през годината закон, ограничаващ достъпа до информация и излагането на младежите на начин на живот, различен от хетеросексуалния, за да забранят провеждането на гей парада в столицата. Този закон забранява и публични прояви, популяризиращи хомосексуалността сред младите. Въпреки това кметът на Будапеща Гергей Карачон, представител на Зелените, обяви събитието за официално празнично проявление на града и подчерта, че не е необходимо специално разрешение от полицията. Споровете достигнаха до заплахи за затвор към кмета от страна на правосъдния министър Бенце Тужон.
Организаторите на парада съобщиха за рекорден брой участници – около 200 000 души, което бе потвърдено и от кмета Карачон, който изрази благодарност към премиера Орбан с ироничен тон.
Международна подкрепа и реакция на правителството
Събитието привлече внимание и подкрепа отвън. Над 70 чуждестранни парламентаристи изявиха желание да участват в парада, а председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен призова за премахване на забраната, подчертавайки важността на равенството и недискриминацията в ЕС. В знак на солидарност дойдоха и десетки евродепутати и комисари.
В същото време унгарският премиер Виктор Орбан осъди парада остро, описвайки го като „срамна и отвратителна“ проява, организирана и подкрепена от Европейския съюз. Той нарече участниците „подвластни на Брюксел“ и заяви, че те не бива да управляват страната. Орбан обвини ЕС за събитието, което се превърна в една от най-големите протести срещу неговото управление в последно време.
Вътрешни политически реакции и обществена оценка
Опозиционни лидери, като Клара Добрев от Демократичната коалиция, изразиха подкрепата си към участниците и предупредиха премиера да не предприема репресии срещу тях. Тя заяви, че демонстрацията е показала желанието на мнозина за свобода и европейски ценности и обеща да използва всички възможни европейски инструменти за защита на правата на гражданите.
Разнородни са и мненията в медиите. Австрийският „Щандарт“ определи ситуацията като сигнал за упадък на режима на Орбан, подчертавайки слабостта му след неуспешната забрана. Британският „Гардиън“ нарече парада „унижение за Орбан“ и „триумф за европейските ценности“, докато чешкото издание „Млада Фронта Днес“ посочи, че забраната е навредила на международната репутация на Унгария.
Левият унгарски вестник „Непсово“ отбеляза, че и забраната, и реакциите на правителството имат обратен ефект и потвърждават загубата на връзка на Орбан с реалността. В същото време проправителственият уебсайт „Вашарноп“ смята, че мероприятието няма да промени общественото мнение, особено в провинцията, където мнозинството не се интересуват от тези въпроси.
Според унгарския портал „Индекс“ протестите въпреки забраната засилват вътрешното единство на управляващата партия ФИДЕС, която продължава да има широко подкрепа по въпросите, свързани с ЛГБТ общността. Социологическо проучване, цитирано от „Будапещ Таймс“, показва, че мнозинството от гласоподавателите подкрепят премиера по темата за защита на децата и са против парада, което поставя опозицията в позиция на малцинство.
Политическите перспективи и последици
Въпреки активността около парада, „Политико“ констатира, че сегашният либерален импулс в Унгария не се възползва пълноценно. Водещата опозиционна партия „Тиса“ избягва да използва темата на гей парада, за да не се въвлича в културни конфликти и да не разделя електората преди предстоящите парламентарни избори през 2026 г.
Френското издание „Медиапарт“ подчертава, че въпреки че „орбанизмът“ не е загубил борбата с политическия либерализъм, следващата решителна битка ще се проведе на избирателните секции догодина.