САЩ защитават израелската блокада на хуманитарна помощ за Газа пред ООН
Държавният департамент подчертава законния интерес на Израел в сферата на сигурността

САЩ оправдаха израелската блокада на хуманитарна помощ за ивицата Газа пред Международния съд на ООН в Хага, като подчертаха законния интерес на Израел в областта на сигурността. Това заяви представителят на американския Държавен департамент Джош Симънс по време на изслушванията в съда тази седмица.
Обосновка на американската позиция
Джош Симънс изтъкна, че САЩ подкрепят доставките на хуманитарна помощ за ивицата Газа, но с ясни гаранции, че те няма да бъдат използвани от терористични организации. Той отбеляза, че действията на Израел са мотивирани от необходимостта да се предпази сигурността на страната.
Изслушванията в Международния съд на ООН в Хага са насочени към изясняване на законовото задължение на Израел да осигури и улесни доставките на хуманитарна помощ за около 2,1 милиона жители на ивицата Газа. Едно от ключовите въпроси е израелската забрана за работата на Близкоизточната агенция на ООН за подпомагане и трудоустройство на палестинските бежанци (UNRWA).
Контекст на блокадата и международната реакция
От 2 март Израел блокира доставките на стоки и хуманитарна помощ за анклава, като оправдава тази мярка с твърдения, че палестинската ислямистка организация "Хамас" насила изземва доставките и ги продава на завишени цени на местното население. Израел заяви, че ще възстанови доставките веднага след освобождаването на всички заложници от "Хамас".
Международни организации, включително ООН, палестински представители и други държави, обвиняват Израел в нарушение на международното право поради блокадата и атаките срещу служители на хуманитарни организации. В изслушванията участват около 40 страни, докато Израел изпрати писмено становище, без да има свой представител на място.
Въпроси за безпристрастността на UNRWA
По време на изслушванията Джош Симънс изрази "сериозно съмнение" относно безпристрастността на UNRWA. Той посочи, че има съобщения за използване на съоръженията на агенцията от "Хамас", както и за участие на служители на UNRWA в терористичната атака срещу Израел на 7 октомври.
Очаква се консултативното становище на Международния съд да бъде публикувано след месеци. Въпреки че то няма да бъде правно обвързващо, това може да усили международния натиск върху Израел по въпроса за хуманитарната помощ в Газа.