Руският парламент одобри закон за разширени правомощия на ФСС в центрове за задържане
Законът дава контрол на ФСС върху мрежа от центрове за задържане, с цел борба с шпионаж и тероризъм

Руският парламент одобри законопроект, с който Федералната служба за сигурност (ФСС) получава правомощия да създаде и управлява мрежа от центрове за предварително задържане под нейна юрисдикция. Това решение се взема на фона на растящата заплаха от чуждестранна шпионска и подривна дейност след започването на войната в Украйна.
Разширяване на правомощията на ФСС
Законопроектът беше приет на последно четене от Държавната дума – долната камара на руския парламент, като ключовата цел е да се предоставят „отделни места за задържане“ под контрола на ФСС за лицата, обвинени в престъпления срещу държавната сигурност на Русия. Василий Пискарьов, председател на Комисията по сигурност и борба с корупцията, обясни, че военни от ФСС ще управляват тези центрове, като това ще осигури по-ефективен контрол при задържането на заподозрени.
Пискарьов отбеляза значителен ръст в броя на делата, свързани с държавна измяна, шпионаж и тероризъм през последното десетилетие – увеличението е трикратно, а броят на обвиняемите е нараснал четири пъти, което оправдава нуждата от подобни мерки.
Исторически контекст и значение
След разпадането на Съветския съюз и присъединяването на Русия към Съвета на Европа, ФСС загуби официалния контрол върху мрежата от центрове за задържане, които по-рано са били под юрисдикцията на КГБ – предшественика на ФСС. Въпреки това службата запази значително неофициално влияние в тази област.
В днешно време ФСС е една от най-големите разузнавателни агенции в света и притежава широки възможности в областта на контрашпионажа, антитероризма, киберразузнаването и специалните операции. Нейният директор Александър Бортников, бивш офицер на КГБ, е директно подчинен на президента Владимир Путин.
Политическите наблюдатели отбелязват, че президентът Путин е изгради репресивна система, в която ФСС играе централна роля за укрепване на държавната власт. От друга страна, поддръжниците му посочват, че Русия се изправя пред „хибридна атака“ от западни държави и затова разчита на ФСС за защита на националния суверенитет.
Следващи стъпки и очаквания
За да влезе в сила, законопроектът трябва да бъде одобрен от горната камара – Съвета на федерацията, и след това подписан от президента Путин. Според обичайния ред тези стъпки се изпълняват бързо след гласуването в Държавната дума.
Очаква се новите правомощия да станат валидни от 1 януари 2026 година, което ще позволи на ФСС официално да управлява собствена мрежа от центрове за задържане на територията на Русия.