Руски хакери атакуват сайтовете на "Гражданска платформа" преди изборите в Полша
Кибератаките срещу ключови политически партии засилват притесненията за сигурността на изборите преди неделя

Руски хакери са извършили атака срещу уебсайтовете на полската партия „Гражданска платформа“, оглавявана от бившия премиер Доналд Туск, съобщи самият Туск днес. Освен това, сайтовете на „Нова левица“ и дясноцентристката Полска селска партия също са били подложени на кибератаки, предаде агенция Ройтерс.
Туск информира за хакерската атака в социалната мрежа „Екс“, пояснявайки, че службите вече извършват интензивни разследвания и защитни действия, тъй като нападението продължава.
Атака в навечерието на изборно мълчание
Специалистите отбелязват, че кибернападението се случва само няколко часа преди началото на предизборното мълчание, което предшества първия тур на президентските избори в Полша, насрочен за неделя. Това показва повишен риск от опити за влияние върху избирателната активност и информационната среда.
На изборите ще се изправят няколко ключови кандидати, сред които либералният кмет на Варшава Рафал Тшасковски, който е високопоставен член на „Гражданска платформа“. Той ще се конкурира с историка Карол Навроцки, директор на полския Институт за национална памет, както и с крайнодесния кандидат Славомир Менцен.
Повишено внимание към изборните сигурност в Европа
Европейските правителства обръщат специално внимание на риска от чужда намеса в изборните процеси. През декември Румъния анулира резултатите от президентските си избори, след като бяха отправени обвинения за руска намеса, макар Москва да отрече тези твърдения, отбелязва Ройтерс.
Любопитен е фактът, че системите на „Гражданска платформа“ вече са били обект на кибератака през април, което подчертава повтарящия се характер на подобни заплахи спрямо партията и свързаните с нея платформи.
Киберсигурност и изборни манипулации
- Атаките са насочени към политически сайтове на ключови партии в Полша.
- Случаите се разследват от полските служби за сигурност.
- Очаква се продължително наблюдение в навечерието на изборите.
Подобни инциденти повдигат въпроса за ефективността на мерките за киберсигурност и необходимостта от засилване на защитата на дигиталните платформи, използвани в политическия процес.