Русия засилва военните действия в Украйна с цел териториални придобивки
Настъпления и напрежение в стратегически райони, докато Украйна очаква международна подкрепа и нови санкции

Русия засилва военните си действия на два фронта в Украйна, като целта ѝ е да увеличи териториалните придобивки преди настъпването на есенно-зимния период и евентуалното отслабване на боевете. Тази ескалация принуждава украинските сили да разпределят резервите си и повишава риска от пренасяне на сраженията в нова украинска област, което може значително да усложни ситуацията за Киев.
Настъплението около Покровск и напрежението в Сумска област
Руски войски напредват бавно, но устремено към стратегическия логистичен център Покровск в източната част на Украйна. Контролирането на този град би означавало сериозна военна победа за Русия и приближаване към завземането на цялата Донецка област. В същото време боевете достигнаха границата с Днепропетровска област, откъдето до момента не са водени значими сражения.
За да попречат на руското укрепване на позиции в изтока, украинските сили се опитват да приковат вниманието на част от елитните руски подразделения в североизточната Сумска област. Там украинската армия се изправя пред непрестанни атаки с управляеми бомби, дронове и пехотни засади. Целта е да бъдат задържани до 10 000 руски войници в региона на Глушковски район, което затруднява прехвърлянето им в по-критични сектори на фронтовата линия.
Политически размисли и международна подкрепа
Украинският президент Володимир Зеленски очаква реакцията на САЩ относно намеренията за въвеждане на по-тежки санкции срещу Русия и изпращането на мироопазващи сили в страната. Въпреки че Съединените щати вече са прекратили доставките на определени оръжия за Украйна заради опасения от изчерпване на собствените си запаси, Зеленски се надява на засилена подкрепа от администрацията на президента Доналд Тръмп.
Сред предложенията е и въвеждането на нови санкции върху енергийния и банковия сектор на Русия, които финансират военните действия на Кремъл. Европейски представители подчертават необходимостта от поддържане на натиска, като едновременно се оставя отворена възможност за бъдещи преговори, въпреки че засега видим интерес от страна на Русия за прекратяване на огъня няма.
Военната ситуация и настроенията на бойното поле
Най-интензивните сражения се водят в Донецка област, където руските войски се опитват да обкръжат Покровск, включително чрез настъпление, което би преминало в територията на Днепропетровска област. Това развитие би нанесло сериозен удар по украинския боен дух и би осигурило на Русия по-голямо преимущество в евентуални преговори за мир.
От друга страна, украинските командири посочват, че поради острия недостиг на военнослужещи и доставки по дългата фронтова линия, армията им се фокусира предимно върху задържане на позиции и оптимално използване на наличните ресурси. Ротациите на войските са изключително трудни и опасни, затова войниците остават на фронтовите линии седмици наред, сякаш разчитат на доставки само чрез дронове.
Командирът Андрий Назеренко от 72-ра бригада описва решителността на руските пехотинци, които продължават настъплението въпреки тежките удари от украинските дронове. Руски пленник, цитиран от Назеренко, обяснява мотивацията на войските с думите: „Защото ще победим“.
В очакване на промените в международната подкрепа
Зеленски разчита, че предстоящите решения от Вашингтон ще повлияят на хода на конфликта. Срещата между двамата президенти при срещата на върха на НАТО дискутира възможността за доставката на ракетни системи „Пейтриът“, което може да укрепи отбраната на Украйна съвместно с европейска помощ.
При това положение Планът за разполагане на чуждестранни войски в Украйна с цел гарантиране на сигурността след евентуално споразумение за прекратяване на огъня все още очаква подкрепа от САЩ, което е възприемано като ключова мярка за стабилност.
В настоящия момент и двете страни се стремят да укрепят позициите си преди зимата, като развоят на конфликта ще зависи както от военните действия на бойното поле, така и от решенията в международната политическа сцена.