Русия нанесе интензивни атаки с над 100 дрона срещу Украйна на 11 май

След края на тридневното примирие, Москва атакува Украйна с дронове, а Владимир Путин предлага преговори на 15 май в Истанбул

Снимка © БТА

Русия е изпратила през нощта повече от 100 безпилотни летателни апарата срещу Украйна, малко след като изтече тридневното примирие, обявено от Москва за отбелязване на 80-годишнината от победата над нацизма. Това информираха украинските военновъздушни сили на 11 май, цитирани от Франс прес.

Интензивни атаки с дронове след края на примирието

Според украинските ВВС противниковите сили са атакували с 108 бойни дрона „Шахед“ и други модели безпилотни апарати. От тях са свалени 60 единици. Сирени за въздушна тревога прозвучаха във вечерните часове в редица украински области, включително и в столицата Киев. Кметът на града Виталий Кличко призова жителите да се укрият в специални убежища и бункери.

Атаки с дронове бяха регистрирани и над Одеска, Харковска и Днепропетровска области, съобщава германската агенция ДПА. Тези действия станаха малко след изтичането на примирието, което Кремъл бе обявил едностранно, за да отбележи официалното честване на победата във Втората световна война в петък, 9 май.

Дипломатически усилия и възможни преговори

Настъпилите нападения обаче се случват на фона на интензивни усилия от европейските държави, подкрепени от Съединените щати, за установяване на пълно и безусловно 30-дневно прекратяване на огъня, което трябва да започне на 12 май. В случай че Кремъл откаже тази молба, Западът заплаши Русия с нови „мащабни санкции“.

В отговор руският президент Владимир Путин обяви на 11 май намерението си да проведе директни преговори с украинската страна без предварителни условия. Той предложи срещата да се състои на 15 май в турския град Истанбул, което на практика отлага осъществяването на исканото прекратяване на огъня от утре.

Путин не изключи възможността за спиране на огъня по време на тези разговори, но уточни, че главният фокус трябва да бъде поставен върху „първопричините за конфликта“.

Развитието на ситуацията и предизвикателствата пред мира

В условията на продължаващи нападения с безпилотни летателни апарати, както и на задълбочаващото се дипломатическо противопоставяне, бъдещето на преговорите за устойчиво прекратяване на огъня изглежда несигурно. Украинските власти и техните съюзници настояват за незабавно и пълно прекратяване на бойните действия, докато Русия държи преговорите условно и акцентира върху обсъждане на „първопричините“, което може да забави постигането на съгласие.

Оттук нататък вниманието на международната общност е насочено към 15 май, когато се очаква да започнат преговорите между руската и украинската делегация в Истанбул. Тези разговори могат да бъдат ключови за определяне на посоката в конфликта и евентуалното облекчаване на напрежението в региона.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини