Румъния и Украйна планират съвместно производство на военни дронове

Проектът ще се реализира в Брашов, като основната част от дроновете ще бъдат за румънските въоръжени сили

Румъния и Украйна планират съвместно производство на военни дронове
Снимка © Evgeniy Maloletka, БТА

Румъния планира съвместно с Украйна да започне производство на дронове, като Министерството на националната отбрана ще проведе преговори с официални представители от Киев, съобщава телевизия Диджи 24. Дроновете ще бъдат произвеждани на територията на Румъния и след това предлагани на други европейски държави.

Съвместен проект с Украйна за военни дронове

По информация на Диджи 24, идеята предвижда Румъния да придобие украинска технология за дронове, която е била разработвана с опита, натрупан от Украйна в хода на продължителния военен конфликт. Предстои министърът на отбраната на Румъния да се срещне със своя украински колега, за да обсъдят детайлите по сътрудничеството.

Производството ще се реализира вероятно във фабриката в Брашов, където румънски и украински специалисти ще работят съвместно. По-рано през годината бяха обявени планове в завода на компанията Carfil в Брашов да се произвеждат седем вида военни дронове, като в някои случаи ще се включват и американски партньори.

Регионално значение и възможни предизвикателства

Подобни споразумения вече са подписани между Украйна и други европейски държави като Дания и Норвегия, което подчертава значението на подобни съвместни инициативи в отбрана и технологии.

Главният дял от произведените дронове по проекта ще бъде предназначен за въоръжените сили на Румъния, а част от тях може да бъдат предлагани и на други европейски пазари, посочва Диджи 24, позовавайки се на Министерството на националната отбрана.

Въпреки това, реализацията на проекта се сблъсква с предизвикателства по отношение на финансирането. Медията цитира, че „Украйна е склонна да осъществи тази сделка, защото има нужда от финансиране, но Румъния няма достатъчно средства, затова е трудно проектът да се реализира през тази година“. Вероятно нови стъпки ще бъдат предприети през 2026 г., след като бъде одобрен новият бюджет на румънската армия.

Потенциал за развитие на отбранителната индустрия

Планираният проект е част от по-широката стратегия на Румъния за развитие на военната си индустрия и сътрудничество с партньори, които имат богат опит в производството на съвременни бойни технологии. Това сътрудничество с Украйна се очаква да разшири технологичните възможности на Румъния в сектора на безпилотните летателни апарати и да укрепи отбранителния капацитет на страната в дългосрочен план.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent