Росен Желязков подчерта ключовите условия за ЕС преговорите на Северна Македония
Премиерът акцентира върху конституционните промени и българската общност като основни критерии за напредък

Министър-председателят на България Росен Желязков заяви, че темите за идентичност и език в проекта на декларация за напредъка на Северна Македония към Европейския съюз основно служат за размиване на съществените въпроси. По думите му, основният проблем остава необходимата промяна в Конституцията на Северна Македония и вписването на българската общност, както и защитата на човешките права.
Заседание на Комисията по външни работи и българските поправки
На последното заседание на Комисията по външни работи отпаднаха българските предложения за уточняване на македонския език и идентичност като „съвременни“, а не „вековни“. Този момент подчертава различията в позициите по отношение на историческата и културната чувствителност, но според Желязков темата за езика и идентичността се използва, за да се заобиколят ключовите въпроси, свързани с конституционните промени и политическите условия за започване на преговорния процес за членство в ЕС.
Среща с председателя на Европейския съвет и акцент върху европейската интеграция
Министър-председателят на България проведе разговор с председателя на Европейския съвет Антониу Коща, на който основна тема беше интеграцията на Западните Балкани, включително присъединяването на Северна Македония към Европейския съюз. Желязков подчерта важността на диалог, основан на Договора за добросъседство, и предупреди срещу езика на омразата, който според него възпрепятства процеса по сближаване.
Той също така коментира сдържаната реакция на България спрямо провокациите от страна на Скопие, свързани с предстоящите местни избори в Северна Македония.
Условия за започване на преговорния процес
От думите на премиера стана ясно, че България не въвежда нови условия за Северна Македония, освен вече договореното през 2022 г. - вписване на българската общност в македонската конституция. Желязков поясни, че изпълнението на този компромис остава ключовото изискване за започване на преговорите за членство в ЕС.
"Много ясно в разговора беше поставен въпросът, че изпълнението на компромиса от 2022 година, който предполага промени в Конституцията на Република Северна Македония с вписването на българската общност, е онова необходимо условие, за да започне преговорният процес," каза премиерът.
Той добави, че България настоява този процес да бъде разглеждан изцяло като взаимодействие между Европейския съвет и Република Северна Македония.
Уверения от Европейския съвет
Страната ни е получила категорични уверения от председателя Коща, че Европейският съвет ще се придържа строго към договорения през 2022 г. компромис и консенсус по въпроса с българската общност.
Това потвърждава позицията на България за необходимостта от изпълнение на вече приетите условия, преди да се даде зелена светлина за започване на преговорния процес за членство в ЕС на Северна Македония.