Роберта Мецола почете жертвите на геноцида в Сребреница пред Европейския парламент
Председателят на Европейския парламент припомни трагедията, в която бяха убити около 8000 мюсюлмани през 1995 г., и призова за памет и помирение.

Председателката на Европейския парламент Роберта Мецола откри днешната пленарна сесия с реч, посветена на отбелязването на 30-ата годишнина от геноцида в Сребреница. Тя припомни трагичните събития от юли 1995 г., когато хиляди мюсюлмани бяха избити в босненския анклав по време на войната в Босна и Херцеговина.
Спомени и признание на трагедията в Сребреница
На 6 юли 1995 г. започва настъплението на босненските сръбски сили, водени от генерал Ратко Младич, срещу мюсюлманския анклав Сребреница, въпреки че той е обявен за зона за сигурност от Съвета за сигурност на ООН още през април 1993 г. До 11 юли същата година, когато анклавът е превзет, около 8000 мюсюлмани – главно мъже и момчета на възраст от 13 до 77 години – са били систематично убити. През февруари 2007 г. Международният съд в Хага официално квалифицира тези действия като геноцид.
На 23 май миналата година Общото събрание на Организацията на обединените нации прие резолюция, с която 11 юли се отбелязва като Международен ден за възпоменание на жертвите на геноцида в Сребреница. Това бе признание на едно от най-големите масови престъпления след Втората световна война.
Лични истории и апел за памет
В своята реч Роберта Мецола спомена хилядите убити и изчезнали босненски мюсюлмани преди три десетилетия, както и многото жертви, които все още не са идентифицирани. Тя представи двама оцелели от клането – Алмаса Салихович, чиито брат е бил екзекутиран, и Алмир Салихович, който е избягал чрез дълъг преход през гората. Председателката изрази благодарност към тях за присъствието им и подчерта, че „зад всяко име и число стои човек, семейство”.
Мецола завърши своята реч с призив за помирение и памет, изразен чрез молитвата за Сребреница, която всяка година обединява множество хора в почит към жертвите. Тя подчерта надеждата, „сълзите на майките да се превърнат в молитви и Сребреница никога повече да не се повтаря”.
Памет и предупреждение за бъдещето
Тази годишнина служи като болезнено напомняне за последиците от конфликтите и необходимостта от международна солидарност и справедливост. Европейският парламент и международната общност продължават да отдават почит на жертвите, като същевременно работят за предотвратяване на подобни трагедии в бъдеще.