Репортери без граници: Свободата на печата в света е най-лоша през 2025 г.

Над половината от населението живее в държави с много сериозна ситуация по отношение на медиите

Снимка © БТА

Правозащитната организация "Репортери без граници" (РБГ) публикува днес годишната си класация за свободата на печата през 2025 г., която показва, че световното положение е най-лошото досега. Според анализа над половината от населението на света живее в страни с "много сериозна" ситуация по отношение на свободата на медиите, като Европа остава регионът с най-голяма свобода за журналистите.

Свободата на печата намалява в световен мащаб

В класацията за 2025 г. Норвегия запазва първото си място и продължава да бъде пример за свободна журналистика, следвана от Естония и Нидерландия. В края на списъка са страни като Китай, Северна Корея и Еритрея, които заемат съответно 178-о, 179-о и 180-о място.

РБГ отбелязва, че в три четвърти от 180-те оценявани държави медиите и журналистите се сблъскват с "проблематична", "трудна" или "много сериозна" ситуация. За първи път глобалната оценка е "трудна", което организацията свързва с икономическите ограничения, наложени в САЩ по време на предходния президентски мандат на Доналд Тръмп.

Съединените щати са на 57-а позиция, което е спад с две места спрямо миналата година и ги поставя след Сиера Леоне. Редакторският директор на РБГ Ан Боканде коментира пред АФП, че ситуацията в страната се е влошила след встъпването в длъжност на новия президент през януари, който продължава да атакува медиите.

Европейските страни и предизвикателствата пред журналистите

Според РБГ само седем държави по света, всички в Европа, имат "добра" оценка за свободата на печата. Германия, която през 2024 г. беше на 10-о място, вече не е в топ 10 поради "все по-враждебната работна среда за медийните специалисти", предизвикана от атаките на крайната десница.

Журналисти, отразяващи теми, свързани с крайнодесни партии като "Алтернатива за Германия", са били изложени на заплахи и физическа опасност през 2024 г., което допринася за негативната оценка на страната.

Управляващият директор на "Репортери без граници" Аня Остерхаус подчертава, че над половината от световното население живее в държави с "много сериозна" ситуация по отношение на свободата на печата. Тя изтъкна, че независимата журналистика е пречка за авторитарните лидери и че икономическите ограничения върху медиите допълнително затрудняват разкриването на подвеждаща информация и пропаганда.

Остерхаус заяви: "Ако медиите са лишени от финансиране, кой ще разкрива подвеждащата информация, дезинформацията и пропагандата? По тази причина освен с всекидневната си борба за безопасността на журналистите, сме ангажирани и с укрепването на икономическите основи на журналистиката."

Методология и значимост на класацията

Класацията на "Репортери без граници" оценява свободата на печата в 180 държави и територии чрез пет критерия: политика, право, икономика, социално-културна сфера и сигурност. Тя се публикува ежегодно и служи като важен инструмент за проследяване на състоянието на медиите в света.

Тази година класацията беше представена ден преди 3 май, когато се отбелязва Международният ден на свободата на печата.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини