Президентските избори в Румъния бяха най-скъпите с 172 милиона леи разходи

Доклад на "Честен вот" разкрива финансови нередности, поляризация и дезинформация по време на изборите през този месец

Президентските избори в Румъния бяха най-скъпите с 172 милиона леи разходи
Снимка © Andreea Alexandru, БТА

Президентските избори в Румъния, проведени този месец, се оказаха най-скъпите в историята на страната с разходи от 172 милиона леи (еквивалент на 68 милиона лева), показва доклад на коалиция "Честен вот". Този проект за наблюдение на изборния процес беше създаден от асоциация "Експертен форум", съобщава БТА.

Финансови разкрития и прозрачност

Според доклада независимият кандидат Никушор Дан е обявил приходи в размер на 40,4 милиона леи и разходи от 31,5 милиона леи към 16 май, като по-голяма част от средствата са получени под формата на заеми. Обратно, кандидатът на националистическата партия „Алианс за обединение на румънците“ Джордже Симион не е декларирал никакви приходи и разходи за втория тур, което според наблюдателите е значително понижило прозрачността на изборния процес и е било в противоречие с духа на съответното законодателство.

Поляризация и дезинформация

Изборите се състояха в среда на силна политическа поляризация между двамата основни кандидати, които изразяват диаметрално противоположни възгледи. Въпреки добрата техническа организация на вота, докладът посочва, че разпространяваната умишлена дезинформация и слухове за възможни изборни манипулации, организирани от АУР, са породили напрежение и са оказали натиск върху избирателната администрация. Това е подкопало общественото доверие в целия изборен процес.

Относно онлайн пространството, "Експертен форум" е наблюдавал над 1000 обществени групи във Фейсбук и е установил 194 страници с потенциално координирано поведение. Освен това е идентифицирана „мрежа от неавтентични акаунти“, популяризирани чрез хаштага #ankaversace в ТикТок, както и кампании за разпространение на дезинформация чрез Телеграм с цел влияние върху вота в полза на конкретен кандидат. Министерството на външните работи на Румъния е квалифицирало тези действия като „руска намеса“.

Влияние върху избирателите и организация на изборния ден

Не са липсвали случаи на оказване на влияние върху гласоподавателите, включително чрез натиск и купуване на гласове. Въпреки това изборният ден протече основно нормално. Преброяването на гласовете е оценено като положително в 95,7% от наблюдаваните избирателни секции, което говори за добра организация и спазване на процедурите.

Изборите като предизвикателство за доверието в демократичния процес

Докладът на коалиция "Честен вот" подчертава сериозните предизвикателства пред изборния процес в Румъния, които се проявиха чрез финансовата непрозрачност, поляризацията, дезинформацията и опитите за манипулация. Въпреки тези трудности, техническото провеждане и преброяване на вота са се осъществили успешно, като това дава надежда за стабилност и зрялост на демократичните институции в страната.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини