Президентът Вьоса Османи предупреди за политическа блокада в Косово след февруарските избори

От 9 февруари парламентът не е учреден, а блокадата забавя формирането на правителство и влияе негативно върху институциите и гражданите

Президентът Вьоса Османи предупреди за политическа блокада в Косово след февруарските избори
Снимка © Peter Schneider, БТА

Президентът на Косово Вьоса Османи изрази сериозни опасения относно политическата блокада в страната, която пречи на учредяването на парламента и образуването на правителство след февруарските избори. Забавянето на процеса влияе отрицателно на функционирането на държавните институции и върху живота на косовските граждани, предупреди Османи.

Политическа криза след изборите през февруари

След изборите на 9 февруари 120-местният косовски парламент все още не е официално учреден. От 15 април насам парламентът заседава, но третата точка от дневния ред – изборът на председател на парламента, е блокирана. В момента Движението „Самоопределение“, което спечели 48 места в народното събрание и е ръководено от премиера Албин Курти, предлага министъра на правосъдието в оставка Албулена Хаджиу за председател на парламента.

Кандидатурата на Хаджиу до момента не успява да събере необходимите 61 гласа от общо 120 депутати. След няколко неуспешни гласувания партията поиска преминаване от явно към тайно гласуване, за да се избегне евентуален натиск върху народните представители. Опозиционните партии определиха тази промяна като „противоконституционна“ и част от тях призоваха „Самоопределение“ да предложи нов кандидат или заявиха категорично, че няма да подкрепят никой от тях.

Изразено притеснение от Вьоса Османи

По време на съвместна пресконференция с швейцарския президент Карин Келер-Зутер в Берн, Вьоса Османи подчерта, че политическото бездействие води до значителни вреди за Косово. Тя припомни, че изборите са преминали свободно и демократично, но от почти месец не е постигнат прогрес по формирането на парламента и правителството.

„Мина повече от един месец от първите опити в тази посока и, за съжаление, все още няма успех. Ако обаче сравним ситуацията с много други страни в Европа, има случаи, при които формирането на управляващи коалиции продължава с месеци, така че това не е нещо извън европейската норма. Но това не означава, че не се тревожим заради тези забавяния“, заяви Османи и добави, че цената на този застой я плащат гражданите на Косово, които нямат функциониращ парламент, способен да приема закони и международни споразумения.

Косовският президент изрази увереност, че представените в парламента партии ще намерят общо решение скоро. „Когато партиите поставят държавните интереси пред всички останали, политическото решение винаги е близо“, допълни тя.

Парламентарната конфигурация и следващите стъпки

  • Движение „Самоопределение“ – 48 места
  • Демократическа партия на Косово (ДПК/PDK) – 24 места
  • Демократичен съюз на Косово (ДСК/LDK) – 20 места
  • Алианс за бъдещето на Косово (АБК/AAK) – 5 места
  • ИНИЦИАТИВА (NISMA) – 3 места
  • 20 места са запазени за малцинствени общности – 10 за сърби и 10 за други общности (турци, бошняци, роми, ашкалии, египтяни, горани)

За да бъде избран председател на парламента и да се състави правителство, е необходимо мнозинство от 61 гласа, което никоя от партиите или коалициите не притежава към момента. Конституцията на Косово не определя срок за учредяване на парламента след удостоверяването на изборните резултати или клетвата на депутатите. В същото време без учреден парламент не може да започне процедурата по съставяне на правителство.

В случай че не бъде съставено правителство след два неизпълнени мандата, президентът е задължен да свика нови избори, които трябва да се проведат не по-късно от 40 дни след указа за тях. Мандатоносителят има право да върне мандата в срок от 15 дни, което позволява до два последователни опита за формиране на кабинет.

Политическият застой и перспективите пред Косово

Политическата несигурност в Косово към момента продължава, като прекъсването на парламентарните дейности засега не намира ясно решение. Притесненията на президента Османи отразяват тревогите на населението за забавяния в развитието на страната и възможността за икономически и социален застой. В същото време съществува надежда, че различните политически сили ще успеят да намерят компромис и да поставят националните интереси над партийните конфликти.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини