Президентът на Панама не предоговаря споразумението със САЩ за военен достъп

Хосе Раул Мулино отхвърля обвиненията в застрашаване на националния суверенитет въпреки масовите протести през вторник

Снимка © БТА

Президентът на Панама, Хосе Раул Мулино, потвърди, че няма да предоговаря споразумението със Съединените щати за достъп на американски войски до определени съоръжения в страната, въпреки нарасналите протести, на които го обвиняват в застрашаване на националния суверенитет. Това съобщи агенция Асошиейтед прес.

Масови протести срещу споразумението със САЩ

Във вторник хиляди панамци излязоха на улиците на столицата в рамките на най-големия протест досега срещу споразумението, което бе подписано миналия месец по време на посещението на американския министър на отбраната Пийт Хегсет в Панама. Демонстрациите обхванаха ключови пътни артерии и привлякоха многобройни граждани, изразяващи недоволство и страхове за националния суверенитет.

На фона на тези протести, ден след тях, посолството на САЩ в Панама публикува изявление, в което уточни, че споразумението не предвижда създаване на военни бази на територията на страната. Американското военно присъствие в Панама остава много чувствителен въпрос поради историческите събития, свързани с нахлуването на САЩ през 1989 г. и предложенията на тогавашния президент Доналд Тръмп страната да възстанови контрола си над Панамския канал.

Президентът Мулино защити споразумението

На пресконференция Хосе Раул Мулино изрази категорична позиция, че суверенитетът на Панама не е бил компрометиран чрез подписаното споразумение. „Суверенитетът на Панама не е заложен на карта, не е предаден, не е даден“, отбеляза президентът. Той увери, че споразумението няма да доведе до създаване на американски военни бази на панамска територия.

Правителството допълни, че всички обекти, до които американските войски и техните подизпълнители ще имат достъп, ще останат под пълен контрол на Панама. Освен това страната разполага с правото да прекрати споразумението след шестмесечно предизвестие.

Политически мотиви зад протестите

Мулино коментира и масовите демонстрации, свързани с международното споразумение, като ги определи като резултат от политически интереси. Той подчерта, че напрежението и блокадите на улици през последните седмици се дължат на вътрешнополитически сили, стремящи се да използват ситуацията в своя полза.

Темата със сътрудничеството и военния достъп на американските сили в Панама остава значима и продължава да предизвиква разнообразни реакции в обществото.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини