Президентът на Чехия Петър Павел прекрати разследването срещу войници от Афганистан
Решението взето на база молби за помилване, сложна военна обстановка и дългото разследване от 2018 г.

Президентът на Чехия Петър Павел прекрати наказателното разследване срещу четирима чешки военнослужещи, обвинени в изтезание на афганистански затворник по време на мисия в Афганистан. Това решение бе взето с оглед на молбите за помилване от страна на обвиняемите и е основано на конституционна разпоредба, съобщи вчера канцеларията на държавния глава.
Причини и контекст на решението
Обвиненията срещу четиримата войници датират от 2018 година, когато афганистанец застреля чешки военнослужещ и рани двама други по време на престой на чешки военен контингент в Афганистан. След задържането му, той беше разпитван от четирима членове на чешко специално подразделение заедно с американски войници. Малко след разпита, афганистанецът почина във военнополева болница.
През април прокуратурата на Чехия повдигна обвинения. Двама от заподозрените са обвинени в принуда и неподчинение, докато другите двама – в неизпълнение на задължението да окажат помощ и нарушаване на военни задължения.
Говорител на президента Павел мотивира прекратяването на разследването с няколко обяснения. Сред тях са „изключителният характер на военната ситуация“ по време на мисията, „трудният международен контекст“ и дългият период на провеждане на разследването. Той изтъкна, че президентът, като бивш генерал от НАТО, е бил наясно с предизвикателствата, свързани с военното изпълнение на задължения в сложни ситуации.
Участието на Чехия в НАТО мисията в Афганистан
Чехия беше част от международната НАТО мисия в Афганистан от 2002 до 2021 година. Военните действия и мисии в контекста на сложни и опасни оперативни обстановки често предизвикват сериозни юридически и етични дискусии, какъвто е и този казус.
Решението на президента Павел е резултат от сложна преценка между правната отговорност и практическия контекст на военния конфликт, при който са извършени действията. То също така отразява стремежа към справедливост спрямо военнослужещите, които са били на линия в трудни международни условия.