Предизборната надпревара в Австралия е оспорвана и непредсказуема
Албанезе и Дътън признават колебанията на избирателите ден преди изборите

Ден преди парламентарните избори в Австралия и премиерът Антъни Албанезе, и лидерът на опозицията Питър Дътън признаха, че техните политически сили са в аутсайдерска позиция, съобщава Асошиейтед Прес. Избирателите остават колебаещи, което прави изборния ден непредсказуем и изключително оспорван.
Предизборна обиколка и политическа обстановка
Антъни Албанезе, лидер на Австралийската лейбъристка партия (АЛП), проведе предизборни срещи в източните щати Куинсланд, Виктория и Тасмания. В същото време Питър Дътън, ръководител на Либерално-националната коалиция (ЛНК), организира кампания в Южна Австралия и Западна Австралия.
Премиерът припомни, че от 2004 г. насам нито един австралийски министър-председател не е успявал да осигури две поредни изборни победи за партията си. „Много избиратели все още не са решили как да гласуват“, заяви Албанезе и допълни, че страната очаква „огромно изпитание“.
От своя страна, Дътън изрази увереност, че Либерално-националната коалиция ще спечели подкрепата на колебаещите се избиратели. Той смята, че много от гласоподавателите ще отправят „наказателен вот“ на тези избори, включително и заради убеждението на премиера, че победата му е вече гарантирана.
Младото поколение и ключови теми в кампанията
Това са първите избори в Австралия, на които по-голямата част от гласоподавателите са млади хора. Това доведе до засилен акцент върху демографските промени и социалните проблеми и в двете кампании. И АЛП, и ЛНК обещаха подкрепа при закупуването на първо жилище, за да се справят с нарастващите цени на имотите.
Друг основен въпрос в предизборната надпревара е енергийната политика. Опозицията обеща изграждането на седем държавно финансирани атомни електроцентрали, които да започнат производство на електричество от 2035 г. Лейбъристите обявиха планове да постигнат 82% енергопроизводство от възобновяеми източници до 2030 г. Те предупредиха, че за финансиране на ядрените проекти на опозицията може да последват масови съкращения в държавния сектор.
Идеологически различия и обещания
АЛП обвини Дътън в подражание на бившия американски президент Доналд Тръмп и създаденото от него Министерство на правителствената ефективност, като твърди, че опозиционният лидер иска да закрие над 20% от работните места в държавния сектор. „Не ни трябва да копираме Америка или някой друг. Трябва ни австралийски подход“, заяви Албанезе.
От своя страна, сенаторът от опозицията Джасинта Нампиджинпа Прайс миналия месец обеща да „направи Австралия отново велика“, но след това уточни, че изразът няма връзка с известния лозунг на Тръмп “Make America Great Again”.
Питър Дътън заяви също, че ако стане премиер, ще постави за приоритет намаляването на държавния дълг. „Искам да върна страната на правия път, да управляваме икономиката отговорно и само едно либерално правителство може да го направи“, каза той. По думите му, доброто икономическо управление ще намали инфлацията и ще облекчи кризата с разходите за живот за семейства в Австралия.
Изборен вот и непредсказуемост
В Австралия гласуването е задължително, което означава, че дори много гласоподаватели без ясно изразени предпочитания отиват до урните, за да не бъдат глобени. Често техният избор се прави в последния момент, което още повече усложнява прогнозите за изборния резултат.
Както Албанезе, така и Дътън признават, че предстои трудно и непредсказуемо състезание, в което никоя от страните не може да чувства сигурна подкрепата на мнозинството.