Полицията в Белград възстанови контрола над "Студентския културен център"

След седеммесечна окупация студенти освобождават сградата, а министърът на образованието констатира щети

Полицията в Белград възстанови контрола над "Студентския културен център"
Снимка © Кореспондент на БТА в Белград Теодора Енчева

Полицията в Белград разби днес блокадата на Студентския културен център (СКЦ), който беше окупиран от студенти от февруари тази година, съобщават сръбските медии. След операцията властите възстановиха контрола върху сградата, а министърът на образованието Деян Вук Станкович посети мястото и констатира нанесени щети.

Проверка и оценка на щетите след полицейската акция

След намесата на полицията министър Станкович обяви, че в сградата на Студентския културен център са открити счупени мебели и изчезнала озвучителна техника. Той определи състоянието на зданието като „доказателство за варварството на студентите от блокадата“.

Министърът подчерта, че при полицейската акция не е имало сблъсъци и работата на органите на реда е преминала рутинно. „Искаме Студентският културен център да ни бъде върнат, за да бъде място за събиране на млади хора, място за културни и музикални програми“, заяви Станкович пред телевизионния канал РТС.

Реакциите на студентите и техните искания

В отговор студените, участващи в окупацията, публикуваха изявление в Инстаграм, в което описват днешното събитие като „изхвърляне извън сградата под бурните аплодисменти и ликуването на изпълняващия длъжността директор Славолюб Веселинович“. Според студентите Веселинович, който е член на управляващата Сръбска прогресивна партия, е ръководил Студентския културен център „в плен и бездействие“ в продължение на 15 години, а общо е бил директор 30 години.

Те настояват управлението на СКЦ да бъде поето от Белградския университет, за да може центърът да се използва целенасочено като пространство за младежка култура и да отговаря на нуждите на студентите и младежите в града.

Политическият контекст и продължаващите протести

Блокадата на Студентския културен център и настоящата му освобождаване се случват на фона на мащабни граждански протести в Сърбия, които продължават вече осем месеца. Те са провокирани от трагедията през ноември миналата година в Нови Сад, когато срутване на бетонна козирка на жп гара уби 16 души.

Студентските протести, съпроводени от блокади на университети в различни градове, се превърнаха в най-голямото изпитание пред политическата власт на президента Александър Вучич. През май студентите поискаха предсрочни парламентарни избори, на които не планират да се кандидатират, но ще подкрепят граждански инициативи и личности с високо обществено доверие.

След протестите на 28 юни в Белград, на които президентът Вучич отказа да насрочи нови избори, студентите призоваха гражданите към различни форми на гражданско неподчинение и продължаване на обществените демонстрации в подкрепа на техните искания.

Публичният дебат около управлението на културните пространства

Случаят със Студентския културен център повдига въпроси за начина, по който се управляват младежки и културни институции в Сърбия, както и за ролята на политическите структури във влиянието върху такива места. Студентите настояват за повече автономия и участие в управлението, което да гарантира разнообразни и действащи културни програми, съобразени с нуждите на младите хора.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent