Първите хуманитарни помощи след 11 седмици блокада влизат в ивицата Газа
Девет камиона с помощи преминаха границата, докато ООН и 22 държави призовават за разширяване на доставките

Първата хуманитарна помощ след тримесечна пауза бе допусната до ивицата Газа, съобщи израелското министерство на отбраната чрез своя отдел КОГАТ, който координира дейностите в палестинските територии. Девет камиона с помощи са преминали границата днес, посочи Том Флечър, ръководител на службата на ООН за хуманитарна помощ.
Първите доставки и реакцията на ООН
След 11 седмици пълна блокада влизането на ограничения брой хуманитарни доставки се оценява като позитивна стъпка. „Решението на Израел да допуска ограничена хуманитарна помощ е добре дошло развитие и трябва да бъде продължено“, заяви Флечър, цитиран от Франс прес. Въпреки това той подчерта, че настоящото количество е „капка в океана“ пред нуждите на населението и призова за значително разширяване на доставките от утре нататък.
Флечър посочи, че ограничените помощи не могат да заместят безпрепятствения достъп до цивилното население в Газа. ООН разполага с план за осъществяване на широкомащабна хуманитарна операция, като към момента има готовност за доставки на 171 000 тона храни, които обаче чакат одобрение за влизане. За сравнение, по време на 42-дневно прекратяване на огъня в началото на годината всяка седмица са влизали около 4000 камиона помощи.
„Получихме уверения, че работата ни ще бъде улеснена чрез вече съществуващите и доказали ефективността си механизми“, добави Флечър. Той изключи участието на ООН в разпределянето на помощи, идващи от Хуманитарната фондация за Газа, подкрепяна от САЩ.
Изискванията към Израел и международната подкрепа за Газа
Ръководителят на службата на ООН за хуманитарната помощ призова израелските власти да отворят поне два гранични пункта към Газа, да опростят и ускорят процедурите и да премахнат квотите за помощи. Той подчерта необходимостта от осигуряване на достатъчно количество храна, вода, средства за хигиена, подслон, здравни грижи и гориво за населението на анклава.
Дипломатическите служби на 22 държави, сред които Франция, Германия, Великобритания, Канада, Япония и Австралия, отправиха днес призив към Израел да възобнови напълно доставките на помощи за Газа и да разреши тяхната организация от ООН и международни неправителствени организации. Те изразиха несъгласие с новия модел за доставка на помощи, определен от израелското правителство, и призоваха за незабавна реакция с оглед на риска жителите на Газа да умрат от глад.
„Жителите на ивицата Газа са застрашени от гладна смърт и трябва да получат помощта, от която отчаяно се нуждаят“, се казва в съвместното изявление на външните министерства на 22-те държави. Дипломат номер едно на Европейския съюз Кая Калас също се присъедини към този призив.
Перспективи за хуманитарната ситуация в Газа
Постепенното разрешаване на влизането на доставки е първа крачка след дълъг период на пълна блокада, която нанесе сериозни щети върху живота на гражданското население. Експерти предупреждават, че без значително увеличаване на помощите и без по-лесен достъп през границите, кризата в ивицата Газа ще се задълбочи. Международните организации и държавите отново апелират за спешни мерки и устойчиво решение на хуманитарния въпрос.