Първият тур на президентските избори в Полша тази неделя определя бъдещето в ЕС
Кандидатите Рафал Тшасковски и Карол Навроцки се изправят с коренно различни визии по външната политика и ролята на Полша в НАТО и ЕС

Първият тур на президентските избори в Полша, който се провежда тази неделя, може да определи бъдещата позиция на страната в Европейския съюз. Кампанията бе белязана от сблъсък между двама кандидати с различни визии – проевропейски лидер и националист, подкрепящ Доналд Тръмп, сочат наблюденията на Франс прес.
Два различни подхода в полското външнополитическо сценарио
Основният акцент в предизборната кампания беше върху външната политика на Полша и мястото ѝ в НАТО, ЕС и отношенията със Съединените щати. „Това беше своеобразна кампания за идентичност“, коментира Марчин Заборовски от мозъчния тръст Globsec пред агенция АФП. „Основните въпроси бяха свързани с Украйна, връзките с Европейския съюз, миграцията и отношенията със САЩ.“
Според последните проучвания фаворит в надпреварата е проевропейският кандидат Рафал Тшасковски, подкрепян от Гражданската коалиция на премиера Доналд Туск, с 32,6% подкрепа. Той вероятно ще се изправи във втория тур на 1 юни срещу историка Карол Навроцки от националистическата партия "Право и справедливост" (ПиС), който има подкрепата на 26,4% от избирателите. На трето място остава Славомир Менцен от крайнодясната сцена с около 10,8%.
Вътрешнополитически залози и влияние върху управлението
Победата на 53-годишния кмет на Варшава Тшасковски би укрепила сегашната проевропейска коалиция, която дойде на власт през 2023 г., и би подпомогнала изпълнението на ключови правителствени ангажименти. Той загуби срещу настоящия президент Анджей Дуда през 2020 г. От друга страна, победата на Навроцки, който е близък до националистическите и популистки кръгове, може да доведе до сериозни политически затруднения и парализа на управляващата коалиция, твърдят експерти.
„С Навроцки правителството практически ще бъде блокирано, което може да доведе до падане на управляващата коалиция“, посочва политоложката Анна Матерска-Сосновска. Според нея победата на Навроцки би върнала популистките сили с още по-голяма сила на следващите парламентарни избори в рамките на две години.
Като причина за настоящата политическа застойна ситуация се определя фактът, че настоящият президент Анджей Дуда, съюзник на популистите, използва конституционното си право на вето, което спира приемането на законодателни инициативи.
Значението на изборите за сигурността в Източна Европа
Откакто Доналд Туск зае премиерския пост, Полша изгради ключова роля на източния фланг на НАТО и ЕС срещу руската агресия. Войчех Пшибилски, директор на фондация „Рес Публика“, подчертава значимостта на изборите: „Тези президентски избори засягат сигурността на ключова страна от източния фланг на НАТО, която след изборите в Румъния може да остане единствената държава със стратегическо значение за възпиране на руската агресия.“
На този фон Навроцки е свързан с мисленето на Доналд Тръмп, който наскоро му изрази подкрепата си на среща в Белия дом. Това предизвика обвинения за потенциална намеса на САЩ в полския изборен процес. Междувременно управляващата коалиция се стреми към нова външнополитическа парадигма, която не разчита изцяло на трансатлантическите връзки. През изминалата седмица премиерът Туск подписа договор с Франция за взаимна помощ при агресия, което показва засилената ориентация на Полша към европейско военно сътрудничество.
Изборите и бъдещето на демокрацията в Полша
Политоложката Анна Матерска-Сосновска акцентира и върху по-широкия европейски контекст: „Това са избори с жизнено значение както за Полша, така и за усилията да се спре антидемократичната и популистка тенденция, която обхваща цяла Европа.“
Резултатите от тези избори ще имат голямо влияние върху развитието на страната, като ще определят дали Полша ще продължи своя проевропейски курс или ще се върне към националистически и популистки политики, както и каква роля ще играе в сигурността на региона и в отношенията със Запада.