Панамериканската здравна организация призовава за ваксиниране срещу морбили и жълта треска
2313 случая на морбили регистрирани през 2023 г., увеличаване на смъртните случаи и огнища в региона

Панамериканската здравна организация обяви, че търси сътрудничество със съседните държави за борба с колебанието относно ваксинирането срещу жълта треска и морбили в някои части на региона през тази година, предаде Ройтерс. Директорът на организацията, Харбас Барбоса, направи съобщението в деня, в който изследователи от САЩ предупредиха, че страната се намира в критичен момент от завръщането на дребната шарка, четвърт век след като болестта беше обявена за ликвидирана след няколко епидемии.
Барбоса заяви, че морбили е "едно от най-заразните заболявания в света". Той добави, че страните срещат трудности при поддържането на препоръчителното 95-процентно покритие с ваксини срещу морбили, паротит и рубеола (ММР), което ги прави податливи на привнесени случаи. Според здравните експерти е необходимо ваксинирането на 95% от населението, за да се осигури защита и на тези, които не могат да бъдат ваксинирани, например бебета на възраст под 6 месеца.
Панамериканската здравна организация е установила локални огнища на морбили в шест държави в региона. До момента през тази година са регистрирани 2313 случая, което е значително увеличение спрямо 215 случая за същия период на миналата година. Потвърдени са три смъртни случая, а още един се проучва.
От началото на 2025 година до момента в САЩ са регистрирани над десет огнища и най-малко 800 случая на дребна шарка, включително 624 инфекции и два смъртни случая в Тексас, по данни на Центъра за контрол и превенция на заболяванията в САЩ. Случаите на жълта треска също са се увеличили тази година на континента, с 189 случая в четири държави и 74 смъртни случая, според Панамериканската здравна организация.
Преди седмица колумбийското правителство обяви извънредно санитарно положение поради увеличаването на случаите, като бяха потвърдени 74 заразявания и 34 смъртни случая. Дезинформацията относно ваксините подхранва колебанията през последните години, особено в САЩ, където се разпространиха неверни твърдения, свързващи ваксините с аутизма. Министърът на здравеопазването на САЩ, Робърт Ф. Кенеди-младши, отдавна пропагандира подобни възгледи, противоречащи на научните данни, припомня Ройтерс.