Овчар беше нападнат от мечка в планински район на Румъния
Пострадалият получи спешна медицинска помощ, а случаят отново повдига въпроса за контрола на мечките в страната

Овчар беше нападнат от мечка снощи близо до кошара в масива Лезер-Папуша в Централна Румъния. Инцидентът стана в района на Фъгърашките планини, съобщи Планинската спасителна служба на окръг Арджеш, цитирана от агенция Аджерпрес и БТА.
Спасителна акция и състояние на пострадалия
На помощ на овчара беше изпратен хеликоптер на Мобилната служба за спешна медицинска помощ SMURD от Брашов. Планинските спасители са успели да достигнат до мястото на инцидента и да спуснат пострадалия в долината.
Овчарят е получил ухапвания по гърба и наранявания, за които се предполага, че могат да включват фрактури на долните крайници. Спасителите полагат усилия за неговото транспортиране и лечение.
Повтарящи се случаи на нападения от мечки в Румъния
Това не е първият случай на нападение на мечка над хора в Румъния през последните седмици. Само преди седмица овчар беше атакуван и ранен в планината Жупъняса в Южна Румъния. В началото на месец юли на известния планински път Трансфъгъръшан мотоциклетист от Италия загина след нападение от мечка.
Румъния е дом на най-голямата популация от кафяви мечки в Европейския съюз, с численост между 10 419 и 12 770 индивида, при оптимален брой около 4000, според бившия министър на околната среда, водите и горите Мирча Фекет.
Мерки и регулации за опазване и контрол
Местните общности от години настояват за адекватни мерки за справяне с нарастващата популация на мечки и увеличаващите се нападения. През 2021 г. румънското правителство въведе спешна наредба, която урежда начините за намеса, когато мечки доближават населени места. Отстрел се допуска само при пряка опасност за хора и имущество.
След смъртоносно нападение през юли 2024 г. парламентът прие допълнителни законови промени, които увеличиха квотите за ловуване на мечки в страната, с цел по-ефективен контрол на популацията и намаляване на риска от инциденти.
Управление на проблема с кафявите мечки
Решаването на проблема с мечките в Румъния изисква балансиран подход между опазване на природата и сигурността на местното население. Въвеждането на нови регулации и предложения за контрол на популацията са в постоянен дебат в обществото и сред екологичните организации.