Откриха третия междузвезден обект 3I/ATLAS със скорост над 60 км/сек

Най-голямата досега междузвездна комета, съставена главно от лед, преминава близо до Слънцето и ще бъде наблюдавана до следващата година

Откриха третия междузвезден обект 3I/ATLAS със скорост над 60 км/сек
Снимка © Nicolas Biver, БТА

Трети междузвезден обект бе забелязан, преминаващ със значителна скорост през Слънчевата система, съобщават астрономи и световни информационни агенции. Обектът е най-големият от този тип, наблюдаван досега, и е класифициран като комета от Международния астрономически съюз.

Новият междузвезден посетител 3I/ATLAS

Първоначално обозначен като A11pl3Z, този космически обект бе именуван 3I/ATLAS от Центъра за малки планети. Американският проект ATLAS, предназначен за наблюдение на астероиди и финансиран от НАСА, откри обекта тази седмица чрез базираната си в Хавай обсерватория. Астрономите използваха телескопични данни от 14 юни, за да определят траекторията и свойствата на обекта.

Специалисти като Джонатан Макдауъл от Центъра за астрофизика на Харвард-Смитсониън посочват, че визията на обекта сочи, че той се състои главно от лед, а не от скални материали. Рихард Мойсъл, главен на Службата за планетарна защита на Европейската космическа агенция (ЕКА), уверява, че обектът не представлява опасност за Земята. Той подчертава, че скоростта на кометата надхвърля 60 километра в секунда, което е над 200 000 километра в час, а това потвърждава нейното междузвездно произход и фактът, че не е засмукана в орбитата на Слънцето.

Размер, скорост и наблюдения

Размера на космическия телескопичен посетител се оценява между 10 и 20 километра в диаметър, като потенциално може да е по-малък, ако е предимно лед, който усилва отражението на светлината. Според Мойсъл, 3I/ATLAS ще продължи да става по-ярък и да се приближава до Слънцето до края на октомври, което ще позволи неговото наблюдение с телескопи до следващата година.

На този фон астрономи припомнят, че досега само два подобни обекта са били засечени. Първият, наречен Оумуамуа, бе регистриран през 2017 г. и предизвика спекулации, включително хипотези за извънземен космически кораб, които впоследствие бяха опровергани. Вторият междузвезден гост, 2I/Борисов, бе открит през 2019 г.

Значение и бъдещи перспективи

Новият посетител се отличава с по-високата си скорост спрямо предшествениците, според британския астроном Марк Норис. Той се намира в момента приблизително на същото разстояние от Земята, колкото Юпитер. Според астрономически модели в Слънчевата система постоянно минават до 10 000 такива междузвездни обекта, най-често по-малки от последния открит.

Марк Норис изразява надежда, че с навлизането в експлоатация на новата обсерватория „Вера Рубин“ в Чили, бъдещите открития на подобни тела ще стават рутинни и могат да достигат до месечна честота.

Европейската космическа агенция подчертава, че към момента няма възможност за изпращане на космическа мисия, която да прихване новооткрития междузвезден обект. Въпреки това, наблюденията предоставят ценни възможности за научни изследвания на космически тела извън пределите на Слънчевата система.

По думите на Марк Норис, ако бъде установено наличие на органични съединения, като аминокиселини, в такива обекти, това би подсилило увереността на учените, че условията за живота съществуват и извън нашата слънчева система.

Междузвездни пътешественици и изследователски възможности

  • Посетителят 3I/ATLAS е третият междузвезден обект, откриван някога.
  • Обектът се състои главно от лед и не представлява опасност за Земята.
  • Скоростта надхвърля 60 километра в секунда, потвърждавайки извънслънчевия му произход.
  • Наблюденията ще продължат поне до следващата година.
  • Откриването на органични съединения би подкрепило теорията за разпространеността на живот във Вселената.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent