Опитите за незаконно преминаване на източните граници на ЕС се увеличиха с 180% през 2023 г.

Хибридните заплахи и използването на мигранти като политическо оръжие налагат по-добра координация и достъп до данни за ефективна защита на границите на ЕС.

Опитите за незаконно преминаване на източните граници на ЕС се увеличиха с 180% през 2023 г.
Снимка © БТА

Броят на опитите за незаконно преминаване на източните граници на Европейския съюз нарасна с 180% през миналата година спрямо 2023 г., съобщи днес представителят на дирекцията по вътрешни работи на Европейската комисия Корина Улрих по време на съвместното заседание на комисиите на Европейския парламент за защита на демокрацията и по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи.

Увеличаващи се опити за пресичане и хибридни заплахи

Корина Улрих подчерта, че хибридните действия, при които мигрантите се използват за политически цели, представляват сериозна заплаха за сигурността на ЕС. По думите ѝ през последните месеци се наблюдава намаляване на опитите за незаконно преминаване по границата между Полша и Беларус с около 50%, а на руско-финландската граница подобни опити вече липсват след затварянето на граничните пунктове.

Полковник Пьотр Росланиек, директор на отдела за разузнаване и разследване към Полската гранична полиция, заяви, че мигрантите се използват като оръжие от властите в Русия и Беларус. Той отбеляза, че организаторите на опитите за незаконно пресичане на полската граница са мюсюлмани с произход от Русия, Беларус, Турция, Сирия, Ирак, Украйна, Грузия и Германия. Според Росланиек изплащането към извършителите се осъществява чрез криптовалути и системи, свързани с ислямисткия тероризъм.

Необходимост от по-добра координация и достъп до данни

Стефано Фаила, представител на Европейската гранична служба „Фронтекс“, изтъкна, че за ефективна борба с незаконната миграция е нужна по-тясна връзка с европейските разузнавателни служби. Той посочи, че най-често хибридните действия се извършват там, където граничарите разполагат с ограничени пълномощия.

Фаила добави, че е изключително трудно да се определят точните места за разположение на европейски гранични подкрепления при внезапно възникнали заплахи заради липсата на достатъчно данни. По думите му, ако се осигури своевременен и пълен достъп до събраните статистически данни от държавите в Шенген за незаконните мигранти, се очаква значително подобрение в работата на „Фронтекс“.

Предизвикателства и перспективи в сигурността на външните граници

Европейската комисия и граничните служби се изправят пред сериозни предизвикателства поради използването на мигрантите като инструмент в хибридни действия. Необходимостта от подобряване на събирането, анализа и споделянето на информация сред европейските институции остава ключова за повишаване на ефективността в защитата на границите на ЕС и сигурността на гражданите.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent