ООН провежда конференция за бъдещето на израело-палестинското решение
Франция и Саудитска Арабия водят инициативата за признаване на Палестина и обсъждане на ключови въпроси по конфликта

ООН започва от днес международна конференция, насочена към бъдещето на решението с две държави за израело-палестинския конфликт, съобщава АФП. Инициативата се осъществява под влияние на Франция и Саудитска Арабия и цели да постави на фокус изложеното на риск съжителство между Израел и Палестина в навечерието на продължаващия конфликт в ивицата Газа.
Международен натиск и признаване на Палестина
В четвъртък френският президент Еманюел Макрон обяви, че Франция ще признае официално палестинската държава през септември. Това решение е част от усилията за съживяване на международния диалог по въпроса и бе повод за свикване на конференцията, която се провежда днес и се съпредседателства от Париж и Рияд.
Ричард Гоуън, анализатор от мозъчния тръст „Международна кризисна група“, подчерта: „Конференцията беше обречена да не породи внимание, но обявената от Макрон новина в четвъртък променя нещата. Сега други участници във форума ще размишляват набързо дали също да заявят намерение за признаване на Палестина“.
Министърът на външните работи на Франция Жан-Ноел Баро обяви, че няколко други европейски държави също възнамеряват да признаят палестинската държава, макар и да не разкри кои точно. От друга страна, Великобритания, представена от премиера Киър Стармър, призова за вписване на подобна стъпка в по-широк международен план, а Германия отказва да следва примера на Франция в краткосрочен план.
По актуални данни, събрани от Франс прес, 142 от общо 193 страни-членки на ООН вече признали палестинската държава, провъзгласена от палестинското ръководство през 1988 г.
Исторически контекст и настоящи предизвикателства
През 1947 г. резолюция на Общото събрание на ООН постанови разделянето на Палестина, тогава под британско управление, на две независими държави – една еврейска и една арабска. На следващата година беше създадена държавата Израел.
В продължение на десетилетия международната общност подкрепяше принципа за решение с две държави, които да съжителстват в мир и сигурност. Въпреки това, след повече от 21 месеца военни действия в Газата, разширяването на израелските селища на Западния бряг и призивите за анексиране на територии, перспективата за създаване на палестинска държава изглежда все по-застрашена.
Това предизвика необходимостта от свикване на международна конференция, която да обсъди проблемите в момента, включително присъствието на палестинския премиер Мохамад Мустафа и десетки министри от различни страни. Жан-Ноел Баро отбелязва, че перспективата за съществуване на палестинска държава „никога не е била по-застрашена, но и по-необходима“.
Цели и направления на конференцията
В допълнение към плана за признаване на палестинската държава, форумът ще се съсредоточи върху три ключови аспекта:
- Реформата на управлението на палестинската автономия;
- Разоръжаването на „Хамас“ и изключването му от палестинското управление;
- Нормализиране на отношенията на арабските държави с Израел.
Въпреки липсата на очаквания за нови съобщения относно нормализацията на отношенията с Израел в рамките на тази седмица, френски дипломат изтъква, че „за първи път всички арабски страни ще осъдят „Хамас“ и ще го призоват да се разоръжи“. Това е важна стъпка, според министър Баро.
Палестинският посланик в ООН Рияд Мансур заяви, че конференцията е уникален шанс да се трансформира международният консенсус в реалистичен план и да се демонстрира решимост за прекратяване на окупацията и конфликта веднъж завинаги.
Отсъствието на Израел и САЩ, хуманитарната криза
Израел и Съединените щати няма да участват в конференцията, която първоначално бе насрочена за юни, но бе отложена заради войната в Иран. След сегашната среща на министърско равнище е планиран и форум в по-висок формат – среща на върха през септември.
Опитите за натиск върху Израел да прекрати войната в ивицата Газа се засилват, като хуманитарната катастрофа в региона ще бъде основна тема на изказванията на над 100 държави, заявили участие във форума, провеждащ се от днес до сряда. Израел обяви временна пауза в боевете в някои сектори на анклава с цел доставяне на хуманитарна помощ.