ООН призова за деескалация и изтегляне на войски от Триполи

След нареждането за разпускане на милициите напрежението в либийската столица нараства

ООН призова за деескалация и изтегляне на войски от Триполи
Снимка © БТА

ООН направи спешен апел към всички засегнати в либийския конфликт да се въздържат от действия и реторика, които биха могли да провокират засилване на насилието в столицата Триполи. Това се случва след съобщения за нарастващо военно присъствие в и около града, информира Ройтерс.

Повишено напрежение в Триполи след нареждане за разпускане на милициите

През май либийският премиер Абдул Хамид Дбейба издаде заповед за разпускане на нерегулярните въоръжени милиции, което бе последвано от най-сериозните сблъсъци в Триполи от години насам. Противоборстващите въоръжени групировки предизвикаха насилие, при което най-малко осем цивилни загинаха.

В изявление в социалните мрежи мисията на ООН в Либия заяви: „Мисията продължава усилията си да помогне за деескалация на ситуацията и призовава всички страни да се ангажират добросъвестно с тази цел. Силите, разположени наскоро в Триполи, трябва да се изтеглят незабавно.“

Поделеност и нестабилност в Либия

Правителството на националното единство с премиер Дбейба, базирано в Триполи, е създадено чрез подкрепен от ООН процес през 2021 г. Въпреки това, парламентът, който се намира в Бенгази, вече не признава легитимността му.

Либия остава нестабилна от свалянето на дългогодишния лидер Муамар Кадафи през 2011 г., след подкрепено от НАТО въстание. Докато Източната част на страната се контролира от Либийската национална армия, под командването на Халифа Хафтар, Западната и столицата са оспорвани между различни въоръжени групировки.

Текущи усилия за мир и деескалация

ООН продължава да работи с различните страни в конфликта с цел стабилизация и намаляване на напрежението. Призивът за незабавно изтегляне на военните сили от Триполи е част от тези усилия, които целят предотвратяване на нови изблици на насилие и защита на цивилното население.

В условията на продължаваща нестабилност, ограничаването на военната активност и политическата реторика, която може да влоши ситуацията, остава ключово за запазване на пауза в насилието и създаване на възможности за диалог и уреждане на споровете.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent