ООН изрази безпокойство след тридневните сражения в Триполи през тази седмица
Конфликтът започна след убийството на лидера на "Апарата за поддържане на стабилността" Абделгани ал Кикли, като напрежението заплашва цивилното население и стабилността в столицата

ООН изрази вчера сериозно безпокойство заради тридневните интензивни сражения в либийската столица Триполи, които противопоставиха сили, верни на правителството, и влиятелни въоръжени групировки, които властите се стремят да разформироват. Събитията предизвикаха опасения за масово разселване и застрашаване на цивилното население, а Турция обяви, че се подготвя да евакуира своите граждани, ако те пожелаят.
Описанието на конфликтната ситуация в Триполи
Боите започнаха в понеделник вечерта след убийството на Абделгани „Гениуа“ ал Кикли, водач на „Апарата за поддържане на стабилността“ (АПС), могъща въоръжена групировка с влияние в южната част на Триполи, в квартал Абу Салим. Ал Кикли бе един от най-влиятелните чуждестранни фигури и според анализатори неговото нарастващо влияние представляваше заплаха за премиера Абделхамид Дбейба.
При сраженията между силите на АПС и групировки, подкрепящи правителството на Дбейба, загинаха най-малко шестима души, включително и самият Ал Кикли. Министерството на отбраната на Либия обяви в сряда, че огънят е прекратен, а неутрални сили за сигурност са разположени в ключови райони на столицата, с цел да се възстанови редът и стабилността.
Правителството изрази твърдата си позиция срещу въоръжени групи, действащи извън държавния контрол, подчертавайки, че няма да толерира тяхното присъствие. По време на боевете най-вече Ал Кикли и неговото военизирано подразделение се сблъскаха с Бригада 444, лоялна на премиера Дбейба.
Политически и социални реакции след сраженията
След убийството на Ал Кикли поддръжниците на АПС предупредиха, че това събитие само ще засили тяхната решимост да „преследват безмилостно замесените“. Според семейството на загиналия той е бил убит при засада, когато е посещавал казарма на лоялна на правителството групировка.
В същия ден Международният наказателен съд (МНС) обяви, че Либия е признала неговата юрисдикция за възможни военни престъпления и репресии от 2011 г. насам. Главният прокурор на МНС Карим Хан заяви, че това е важна стъпка към колективни действия за справедливост.
Страната от падането на режима на Муамар Кадафи през 2011 г. е разделена между две управляващи структури – признатото от ООН правителство на Дбейба в западната част и подкрепяното от маршал Халифа Хафтар правителство, ръководено от Фатхи Башага в източната. След убийството на Ал Кикли, Дбейба обяви разпускането на свързаните с него структури за сигурност и обеща решителни мерки срещу незаконните въоръжени групи в Триполи.
Продължаващо напрежение и реакциите на обществото и международната общност
В квартал Абу Салим, традиционен бастион на АПС, жителите протестираха с искане за изтегляне на въоръжените структури, но бяха обстрелвани. Във вторник и сряда напрежението ескалира и между влиятелната групировка „Радаа“ и Бригада 444, след като премиерът Дбейба обяви разпускането на „Радаа“.
Няколкостотин души се събраха на демонстрация в квартал „Сук ал Джумаа“, за да изразят несъгласие с действията на Дбейба. За разлика от АПС, „Радаа“ е по-уважавана групировка, макар и с връзки с незаконни затвори и подозрения в трафик на наркотици и тероризъм.
Мисията на ООН в Либия многократно е призовавала за прекратяване на насилието и връщане на всички въоръжени групи в казармите. Най-малко шест посолства, включително тези на САЩ и Европейския съюз, изразиха загриженост за ситуацията. Турция призова за спиране на огъня и започване на диалог.
Експертни оценки за ситуацията в Триполи
Анализатори подчертават, че конфликтът силно усложнява позицията на премиера Дбейба. Клаудия Газини от Международната кризисна група заяви пред АФП, че остава неясно дали сблъсъците ще засилят или отслабят властта на Дбейба.
Специалистът Джалел Харчауи допълни, че ситуацията е „най-опасната“ в Триполи от 14 години насам, поради пристигането на големи военни подкрепления за двете страни, особено от запад за „Радаа“ и от Мисрата за правителствените сили.
Напрежението в Либийската столица остава високо, като събитията заплашват стабилността на правителството и сигурността на цивилното население в региона.