Обезоръжаването на палестинските лагери в Ливан започва от средата на юни

Споразумение между Ливан и Махмуд Абас предвижда контрол върху оръжията и създаване на съвместна комисия за изпълнението му

Обезоръжаването на палестинските лагери в Ливан започва от средата на юни
Снимка © Hassan Ammar, БТА

Обезоръжаването на палестинските бежански лагери в Ливан ще започне в средата на юни, след като бе постигнато споразумение между ливанското правителство и палестинския президент Махмуд Абас, който е на официално посещение в страната. Това съобщи Франс прес, като цитира източник от ливанското правителство.

Споразумение за контрол над оръжията в лагерите

Президентът на Палестина Махмуд Абас пристигна в Ливан за първото си посещение от 2017 година насам. Визитата му съвпада с усилията на Бейрут да укрепи контрола си върху цялата територия на страната, включително в пренаселените палестински бежански лагери. В тях живеят около 220 000 бежанци, за чиято сигурност традиционно отговарят палестинските групи.

На среща в сряда ливанският президент Жозеф Аун и палестинският му колега потвърдиха, че вече няма да се толерира наличие на оръжия извън контрола на държавата в Ливан. От края на 60-те години палестински организации осигуряват сигурността в лагерите, които досега са управлявали собствен военен арсенал.

Официалният представител заяви: „Ливан и Палестина се споразумяха да приложат план за изземане на оръжията, който ще започне от средата на юни с лагерите в Бейрут и след това ще бъде разширен до останалите лагери в страната.“

Първо заседание на съвместната комисия и бъдещи стъпки

В рамките на посещението на Абас бе създадена съвместна ливанско-палестинска комисия, която да следи ситуацията в палестинските лагери. Днес комисията проведе първото си заседание, на което присъства и ливанският премиер Науаф Салам.

Изявление от кабинета на премиера подчертава: „Участниците се споразумяха да започнат процеса на предаване на оръжията според точен график.“ Това означава ясно координирана и контролирана процедура за обезоръжаването.

По негласно споразумение досега палестинските фракции, сред които „Фатах“ на Махмуд Абас, ислямистките съперници от „Хамас“ и други въоръжени групи, осигуряват вътрешната сигурност в лагерите. Новото споразумение поставя началото на промяна в тази система.

Контрол на държавата след военния конфликт

Ливанските власти се ангажираха с пълен контрол върху територията след прекратяване на огъня през ноември между проиранската групировка „Хизбула“ и Израел. Конфликтът продължи повече от година и включваше два месеца на открит бой, частично свързани с войната в Газа.

Армията на Ливан вече се е разположила в южната част на страната и работи за разрушаване на военната инфраструктура на „Хизбула“. Тази организация е единствената ливанска въоръжена групировка, която запази оръжията си след края на гражданската война през 1990 година. Въпреки това, тя значително отслабна след последната конфронтация с Израел.

Поглед към бъдещето на сигурността в Ливан

Текущото споразумение между Палестина и Ливан бележи значителна стъпка към централизацията на контрола върху оръжията и гарантиране на държавната власт в зона, която дълго време е била под влияние на различни въоръжени групировки. По този начин ливанските власти се стремят към стабилност и мирно развитие в чувствителния регион на бежанските лагери.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent