"Обединен юдаизъм на Тората" напуска коалицията на Нетаняху заради спор за военната служба
Партията се оттегля заради законопроект, който ограничава освобождаването на ултраортодоксални семинаристи от армията, което отслабва парламентарното мнозинство

Ултраортодоксалната израелска партия „Обединен юдаизъм на Тората“ („Яхадут ха Тора“) обяви, че напуска управляващата коалиция на премиера Бенямин Нетаняху заради спор около законопроект, който цели да предотврати призоваването на ултраортодоксални еврейски семинаристи в израелската армия, съобщава Ройтерс.
Последствия за правителството на Нетаняху
Напускането на „Обединен юдаизъм на Тората“ води до сериозно отслабване на коалиционното мнозинство в Кнесета. Сегашното мнозинство от 61 депутати в 120-местния парламент става изключително крехко, което може да затрудни управлението на Нетаняху. Въпреки това към момента не е ясно дали втората ултраортодоксална партия „Шас“ ще последва примера на „Обединен юдаизъм на Тората“ и също ще напусне коалицията.
Причините за раздялата
Спорът около законопроекта е свързан с обещание от коалиционното споразумение, подписано в края на 2022 г. Ултраортодоксалните партии настояват, че законът за освобождаване на семинаристите от военна служба е ключов ангажимент в рамките на коалицията и не бива да бъде променян. Те гледат на военната служба като несъвместима с религиозния им начин на живот.
Говорител на лидера на „Обединен юдаизъм на Тората“ Ицхак Голдкнопф потвърди, че всички седем депутати на партията ще напуснат управляващата коалиция. Това решение показва сериозността на конфликта и има потенциала да предизвика политическа нестабилност.
Влияние върху израелската политика и армия
Въпросът за призоваването на ултраортодоксалните еврейски семинаристи традиционно е остро дискутиран в Израел. Той отразява напрежението между националните институции и религиозните общности, които поставят акцент върху запазването на традиционния си начин на живот. Решението на „Обединен юдаизъм на Тората“ може да повлияе както на стабилността на правителството, така и на бъдещите политики относно военната служба на ултраортодоксалните групи.