Нидерландският премиер призовава ЕС за твърд отговор на мита на Тръмп от 1 юни
Дик Схоф заяви необходимостта от спокойна, но решителна реакция на предложените 50% мита върху европейски стоки

Европейският съюз следва да реагира „спокойно“ и „твърдо“ на обявеното от президента на САЩ Доналд Тръмп предложение за въвеждане на 50-процентни мита върху европейски стоки от 1 юни, заяви нидерландският премиер Дик Схоф. Той очерта позицията си в седмичната си пресконференция, цитирана от Националната новинарска агенция на Нидерландия.
Дипломатически напрежения и търговски спорове
В последните седмици Доналд Тръмп отправя остри критики към Европейския съюз, обвинявайки го в „злоупотреба“ спрямо САЩ и подчертавайки големия търговски излишък на ЕС спрямо американския пазар. Въпросът е особено остър в областта на стоковата търговия, докато в сектора на услугите САЩ са на предни позиции с положително търговско салдо.
Въпреки проведените преговори между Европейската комисия и Съединените щати, Тръмп изразява настояване, че те „не водят доникъде“, което е основата за заплахата му за въвеждане на високи митнически такси. По-рано американският президент наложи 90-дневна пауза върху общото 20-процентно мито за внос от ЕС.
Оставащата митническа политика между САЩ и ЕС
В момента, въпреки прекратяването на възможно увеличение на митата, са в сила мита от 10% за общ внос и 25% за определени продукти като стомана, алуминий и автомобили, наложени от САЩ върху европейските стоки. Европейските държави следят внимателно развитието на напрежението и подчертават необходимостта от балансиран и решителен подход към новите заплахи в търговската политика.
Перспективи за бъдещите отношения и митнически мерки
Нидерландският премиер коментира, че повишенията и намаленията на митата не са нещо ново в международната търговия и трябва да се реагира с умереност. Европейската комисия продължава преговорите със САЩ, но все още не е постигнато споразумение, което да предотврати новото засилване на митническата политика от американска страна.
Този нов епизод в отношенията между САЩ и ЕС показва колко важна остава ролята на дипломацията и икономическата политика в регулирането на международните търговски спорове и заплахите от контрол върху стоковите потоци между големите икономики.