Най-малко 50 загинаха при израелски въздушни удари в северната част на Газа
Жители съобщават за тежки щети и паника след бомбардировките, медицинските заведения са претоварени

Най-малко 50 души са загинали при израелски въздушни удари върху жилищни сгради в северната част на ивицата Газа, съобщиха днес от гражданската защита на анклава. Случилото се доведе до множество ранени и продължаващи операции по издирване на оцелели.
Жертви и ранени вследствие на бомбардировките
Според Мохамед ал Мугаир, ръководител на организацията за първа помощ, „загиналите от израелските бомбардировки на жилищни сгради от полунощ насам са 50“. Той допълни, че спасителните екипи продължават да търсят оцелели сред развалините.
В медицинските учреждения ситуацията е изключително тежка. Лекар от индонезийската болница в град Бейт Лахия, пожелал да остане анонимен, обяви пред АФП, че там са приети 30 тела на жертви. Междувременно Мохамед Салех, временно изпълняващ длъжността директор на болница „Ал Ауда“ в Джабалия, сподели, че в неговата болница са докарани пет тела и повече от 75 ранени хора получават медицинска помощ.
Гражданските преживявания и тактически действия
Свидетелства за обстрел и паника сред населението идват от жителите на Бейт Лахия. Юсеф ас Султан, който говори пред АФП, разказа, че „израелската окупация обстреля съседната на моята къща, докато жителите ѝ все още са вътре“. Той добавя, че районът е бил подложен на „въздушни удари, артилерийски огън и атаки с дронове“.
Юсеф описва атмосферата в анклава: „Има масирана вълна на разселване на мирни граждани. Посред нощ ни обхвана страх и паника“, което показва тежките последствия от военните действия върху цивилното население.
Медицинско обслужване и хуманитарна ситуация
Продължаващите въздушни удари предизвикват натиск върху здравните заведения в Газа, които се борят с нарастващия брой жертви и ранени. Лекарите и спасителните екипи работят при изключително трудни условия, за да осигурят помощ и да открият оцелели.
Заплахата за живота на цивилни и разрушенията на инфраструктурата предизвикват широка загриженост както сред местното население, така и в международните среди.